Prawie 4,5 mln zł dla MCKP UJ CM na realizację innowacyjnych kierunków studiów

Opracowany przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM projekt znalazł się na liście rankingowej organizowanego przez Agencję Badań Medycznych konkursu, którego celem było opracowanie i realizacja autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych. Dzięki wsparciu w wysokości 4 351 254 zł w roku akademickim 2024/2025 w UJ CM ruszą trzy nowe kierunki studiów podyplomowych.

Opracowanie autorskiego, innowacyjnego programu studiów podyplomowych jako narzędzia do poprawy efektywności kształcenia kadr medycznych i pokrewnych, w tym rozwijania umiejętności pracy twórczej, rozwiązywania problemów, stosowania w praktyce uzyskanej wiedzy, dzięki zajęciom praktycznym, innowacyjność rozumiana jest jako innowacja w metodologii i zakresie tematycznym prowadzonych studiów podyplomowych – to główne założenia konkursu ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych pod koniec 2023 roku.

Tytuł zgłoszonego przez MCKP UJ CM projektu, który uzyskał finansowanie ABM, brzmi "Innowacje w edukacji i praktyce medycznej (InnoWMed) – Podnoszenie kompetencji kadr medycznych w zakresie edukacji, medycyny translacyjnej, technik obliczeniowych, technik wizualizacji 3D z elementami sztucznej inteligencji” i przewiduje otwarcie w UJ CM trzech nowych kierunków studiów podyplomowych:

• technologie przyszłości w zastosowaniu klinicznym,
  • edukacja medyczna w erze cyfrowej,
  • biofarmacja obliczeniowa.

Studia umożliwią zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji, a poprzez integrację nowoczesnych technologii, metod analizy danych i innowacyjnych strategii edukacyjnych mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób, skuteczniejszego leczenia i bardziej spersonalizowanej opieki nad pacjentami. Promują badania i innowacje w dziedzinie medycyny, farmacji i edukacji medycznej. Uczą, jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia i technologie do prowadzenia badań.

W obliczu globalnych wyzwań zdrowotnych, takich jak pandemie, choroby przewlekłe i starzenie się społeczeństwa, dostarczają narzędzi i strategii niezbędnych do skutecznego reagowania na te wyzwania. Skupiają się na technologii i naukach ścisłych, ale także na etyce, odpowiedzialności społecznej i humanistycznym aspekcie medycyny.

Rekrutacja na studia ruszy w ciągu najbliższych tygodni, a zajęcia rozpoczną się w roku akademickim 2024/2025. Dzięki uzyskanemu finansowaniu, dla osób spełniających określone w projekcie warunki, studia będą bezpłatne.

Dr Jolanta Ryniak nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii uzależnień

Prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane

Naukowcy UJ laureatami konkursów MAESTRO 15 i SONATA BIS 13

List ministra nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej