Przy szpitalu dziecięcym powstaje sensoryczny ogród wyciszeń

Ruszyły prace nad budową sensorycznego ogrodu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni wyciszenia, w której pacjenci będą czuli się komfortowo. Przedsięwzięcie wpisuje się w wsparcie polskiej psychiatrii poprzez tworzenie miejsca dedykowanego terapii z zapewnieniem dogodnych warunków do spotkań i odpoczynku, także dla osób z problemami psychicznymi.

Ogród będzie przestrzenią, w której głównie dzieci, ale także rodziny i personel szpitala będzie mógł odpocząć oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Ma pełnić rolę zielonego pokoju oraz działać sensorycznie poprzez dotyk, smak, węch, dźwięk oraz wzrok. Nowe miejsce ma umilić czas spędzony w szpitalu chorym dzieciom. W celu stworzenia idealnej przestrzeni dla dzieci wybrano ciekawy, bajkowy motyw, aby zachęcić najmłodszych do odwiedzania, zabawy, jak i pobudzenia kreatywności. Motywem przewodnim jest podwodny świat.

Projektowany ogród ma posiadać 5 stref działających na zmysły: wzroku, węchu, słuchu, dotyku oraz smaku. W każdej z nich zostaną zastosowane rośliny oraz mała architektura o działaniu sensorycznym. Projekt uwzględnia także potrzeby osób na wózkach inwalidzkich oraz dla osób z wózkami dziecięcymi, tak aby z projektowanej przestrzeni mogli korzystać wszyscy.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy pragnie wyrazić wdzięczność sponsorom oraz wykonawcom: Fundacji TVN, amazon.pl, BS Ogrody, Uniwersytetowi Rolniczemu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dzięki którym projekt może przerodzić się w rzeczywistość. Zakończenie prac przewidziane jest w kwietniu br.

Wizualizacja ogrodu od strony wejścia / mat. Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny