Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 32. przyznała stu młodym badaczom i badaczkom, którzy nie ukończyli 30. roku życia, prestiżowe stypendia w ramach programu START. Każdy laureat i laureatka otrzyma 30 tys. zł, które może przeznaczyć na dowolny cel. Na liście znalazło się 11 osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwie badaczki z tej grupy, których osiągnięcia zostały ocenione jako wybitne, otrzymały wyróżnienia, a ich stypendia zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Od 1993 roku jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Stypendia stanowią wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi. Spośród stu laureatów 34 posiada stopień doktora, a trzeba pamiętać, że w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat.

Największa liczba laureatów i laureatek wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego (16 stypendystów), Politechniki Wrocławskiej (13 stypendystów) i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego badacze i badaczki otrzymają 11 stypendiów.

Laureatami i laureatkami zostali:

• Agnieszka Adamczyk - Wydział Filozoficzny UJ,
  • dr Justyna Gogola-Mruk - Wydział Biologii UJ, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych,
  • Marcin Jakubiec - Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Wydział Farmaceutyczny CM UJ,
  • Damian Jędrzejowski - Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Wydział Chemii UJ,
  • dr Justyna Kocik-Król - Wydział Chemii UJ,
  • dr Patrycja Kurowska - Wydział Biologii UJ,
  • Szymon Osmola - Wydział Prawa i Administracji UJ,
  • Tomasz Szołdra - Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • Weronika Szukała - Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ,
  • Dominik Taterra - Wydział Lekarski UJ CM,
  • Elżbieta Wątor - Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, grupa badawcza Maxa Plancka.

Dwie badaczki - dr Justyna Kocik-Król i mgr inż. Elżbieta Wątor, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne, otrzymała wyróżnienia. Ich stypendia zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł.

W obecnej edycji konkursu FNP otrzymała 641 zgłoszeń. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 roku życia. Stypendyści i stypendystki programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu. Dorobek kandydatów, udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych, jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach.

Stypendia w konkursie 2024 zostaną sfinansowane zarówno z budżetu Fundacji, a także przez prywatnych darczyńców i z wpłat 1,5% podatku dochodowego.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>