UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowany z polskich uczelni w rankingu The Center for World University Rankings 2024 (CWUR). Tuż za najstarszą polską uczelnią znalazł się Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na czele zestawienia niezmiennie pozostaje Uniwersytet Harvarda.

Od 2012 roku CWUR publikuje jedyny akademicki ranking światowych uniwersytetów, który ocenia jakość kształcenia, szanse na zatrudnienie, jakość kadry naukowej i badań naukowych, nie opierając się na ankietach i danych przekazywanych przez uczelnie. Ranking rozpoczął się jako projekt w Jeddah w Arabii Saudyjskiej, którego celem było sklasyfikowanie 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Szybko został on opisany przez uniwersytety i media na całym świecie i otrzymano wiele próśb o jego rozszerzenie. W 2019 roku rozszerzono go i obejmuje 2000 najlepszych uniwersytetów na całym świecie, co czyni go największym akademickim rankingiem uniwersytetów światowych.

CWUR 2024 tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań. Miejsca na podium zajęły kolejno Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie - Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Princeton, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet Yale oraz Kalifornijski Instytut Techniczny.

W tegorocznej edycji rankingu uwzględniono 41 uczelni z Polski, które zajęły miejsca od 386. do 1958. na 2000 sklasyfikowanych ośrodków akademickich. Najwyżej oceniono Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski (miejsce 421.) i Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (637.). Dalsze miejsca zajęły: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (753.), Politechnika Warszawska (755.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (851.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (878.), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (893.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (897.) i Uniwersytet Wrocławski (900.).

Pełne wyniki The Center for World University Rankings są dostępne na stronie cwur.org.

Młodzi goście odwiedzili Uniwersytet Jagielloński

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania