Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Zabiegi w asyście robota chirurgicznego u dzieci, zajęcia dla studentów kierunków medycznych i działalność naukowa - to plany Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), które rozpoczyna działalność w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USDK). Dotychczas żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego przeznaczonego do zabiegów u dzieci.

Techniki i systemy  robotyczne wykorzystywane na świecie w pediatrii od blisko 20 lat, jednak w Europie zabiegi w asyście robota u dzieci wykonuje zaledwie kilka ośrodków we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Włoszech.

Podczas konferencji inaugurującej 13 maja działalność Centrum, dyrektor USDK prof. Wojciech Cyrul podkreślił, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali całego kraju. – Nasze Centrum jako pierwszy ośrodek w Polsce daje małym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Medycyna robotyczna jest kamieniem milowym w rozwoju techniki chirurgicznej i przyszłością chirurgii, także dziecięcej. Jest to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia. Na świecie wykonano już miliony operacji z asystą robota, w tym również u dzieci - stwierdził.

Zespół UCRP tworzą wysokiej klasy specjaliści: chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy oraz pielęgniarki przeszkolone w obsłudze robota. Łącznie jest to kilkanaście osób zaangażowanych w proces leczenia małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Od wielu tygodni zespół UCRP szkolił się w Krakowie oraz w Paryżu i Arhus, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota u dzieci.

Lekarze USDK planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych.

- Najnowsza generacja systemu robotycznego pozwoli nam na bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach. Operacje w asyście robota są mniej inwazyjne, mniejsze jest ryzyko powikłań i szybsza rekonwalescencja. Dzieci szybciej wracają do zdrowia i do normalnej aktywności – mówił prof. Rafał Chrzan, który odpowiadać będzie za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej.

- Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. To historyczny moment, który podkreśla nasze zaangażowanie w innowacyjne podejścia do opieki zdrowotnej dla najmłodszych pacjentów. Mam ogromną nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie najnowsze technologie będą wykorzystywane w służbie zdrowia dzieci, otwierając nowe możliwości leczenia i diagnozy. Jestem przekonany, że to Centrum przysłuży się także rozwojowi badań naukowych i wprowadzeniu nowych metod dydaktycznych. Dzięki temu przedsięwzięciu będziemy mogli zapewnić dzieciom najwyższą jakość opieki i leczenia. To znaczący krok naprzód w dziedzinie medycyny i technologii, który inspiruje do dalszych działań na rzecz zdrowia – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie posiada nie tylko najnowocześniejszy system robotyczny, ale także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych.

- Mali pacjenci powinni mieć dostęp do najnowocześniejszej na świecie technologii. Dotychczas w Polsce w żadnym szpitalu nie było możliwości operowania dzieci robotem. Dla porównania: w Czechach chirurgia robotyczna wykorzystywana jest w pediatrii od 2019 roku i jest już tam dostępna w trzech szpitalach. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie będzie pierwszym w Polsce szpitalem pediatrycznym, w którym działa Centrum Chirurgii Robotycznej. Lekarze przeszli specjalistyczne szkolenia, w zakresie obsługi robota oraz klinicznej specyfiki operacji robotycznych, które zakończyły się uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów. Doświadczenia zebrane w USDK umożliwią dostęp do nowoczesnych systemów i pomogą rozwijać w Polsce  chirurgię robotyczną w pediatrii. Dlatego, jako wyłączny dystrybutor tej aparatury w Polsce, z ogromną radością wspieramy chirurgię dziecięcą. Chcemy, aby technologia robotyczna oddana w ręce najlepszych chirurgów służyła poprawie zdrowia polskich dzieci – podsumowuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu firmy Synektik.

- System robotyczny oprócz zabiegów będzie wykorzystywany w działalności naukowo-dydaktycznej, co jest ewenementem na skalę europejską. Już jesienią planujemy uruchomienie interaktywnych zajęć z zakresu symulacji technik małoinwazyjnych w pediatrii dla studentów UJ – podkreślił prof. Wojciech Cyrul.

Studenci medycyny będą mogli zapoznawać się z możliwościami zastosowania robotyki i innych technik małoinwazyjnych do leczenia operacyjnego u dzieci. Będą mieli możliwość wykonania kilku podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą takie możliwości.

- Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym to przełomowy krok w zapewnianiu innowacyjnej opieki zdrowotnej najmłodszym pacjentom. Centrum połączy zaawansowane technologie z troskliwą opieką medyczną, podnosząc jakość życia dzieci i ich rodzin. Warto podkreślić, że miejsce to stanie się także miejscem edukacji i szkolenia dla przyszłych specjalistów. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum będą mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w obszarze medycyny cybernetycznej, co przygotuje ich do wyzwań medycyny przyszłości. Ta synergia opieki zdrowotnej i edukacji zapewni wszechstronny rozwój naszych studentów i podniesie standardy opieki medycznej – stwierdził prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. Tomasz Grodzicki.

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 roku władze tych placówek podpisały list intencyjny, określający możliwości współpracy.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to wielospecjalistyczny ośrodek o najwyższej referencyjności. Rocznie leczy się tu ponad 220 tys. pacjentów (na oddziałach oraz w ponad 30 poradniach). Lekarze USDK są specjalistami z dużym doświadczeniem i znaczącym dorobkiem naukowym w stosowaniu nowych metod leczenia i rozwoju dotychczasowych technik małoinwazyjnych. W ramach USKD działa Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich dla Dzieci, w tym 3 europejskie sieci referencyjne (ErkNet, eUrogen, PedCan).

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Młodzi goście odwiedzili Uniwersytet Jagielloński

Młodzi goście odwiedzili Uniwersytet Jagielloński

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania

Informacja ws. komunikatu Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej

Informacja ws. komunikatu Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej

Oświadczenie OZZ IP przy UJ w sprawie DS Kamionka

Oświadczenie OZZ IP przy UJ w sprawie DS Kamionka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron