Na cmentarzu Rakowickim pożegnano Jana A.P. Kaczmarka

25 maja odbył się pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka - światowej sławy kompozytora, który stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu dzieł filmowych, a także symfoniczne utwory koncertowe. Z okazji obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał widowisko muzyczno-historyczne "Universa - Opera Otwarta". Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Prapremiera dzieła stworzonego dla UJ przez Jana A. P. Kaczmarka odbyła się 10 maja 2014 roku na Rynku Głównym w Krakowie. W przedstawieniu wykorzystano m.in. teksty Marcjanusa Kapelli i Michała Rusinka.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę napisać dzieło, którym składam hołd uczelni. Z radością przyjąłem tę propozycję. Bohaterami mojego utworu będzie Jadwiga Andegaweńska, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein. W ich role wcielą się Iwona Sobotka, Małgorzata Walewska i Szymon Komasa. Będzie to opera otwarta, ponieważ rynek krakowski uniemożliwia wystawienie opery w zamkniętym kształcie. Będą zatem wizualizacje i ogromna ilość projekcji. To wszystko stworzy w moim przekonaniu wyjątkową jakość - mówił nam w 2014 roku Jan A. P. Kaczmarek.

Jan A.P. Kaczmarek stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność związana była także z ambitną sceną teatralną. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa napisana między innymi do takich filmów, jak: "Niewierna" Adriana Lyne’a, "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud" Agnieszki Holland, "Aimee i Jaguar" Maxa Färberböcka, "Stracone dusze" Janusza Kamińskiego, "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza czy wreszcie "Marzyciel" Marca Forstera. Za muzykę przygotowaną do tego ostatniego filmu kompozytor zdobył nie tylko Oscara, ale też nagrodę National Board of Review, nominacje do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Jego muzykę wydawały najważniejsze wytwórnie m.in. Sony Classical, Decca, Varese Sarabande, Milan, Rounder, Universal i Warner Classics. Aby wspierać międzynarodowe kariery młodych twórców i inicjować projekty artystyczne w świecie filmu i muzyki, założył Instytut Rozbitek.

W 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w roku 2015 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja. Miał 71 lat. Cierpiał na MSA - rzadkie schorzenie neurologiczne zwane zanikiem wieloukładowym.

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>