35 lat temu Polska weszła na drogę ku pełnej demokracji

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po drugiej wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, w których mogli kandydować przedstawiciele opozycji. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki porozumieniu zawartemu podczas rozmów Okrągłego Stołu. Kompromis zawarty między komunistyczną władzą i demokratyczną opozycją skupioną wokół Lecha Wałęsy zakładał wolne wybory do nowo powołanego Senatu oraz podział mandatów w Sejmie - tylko 35 proc. miejsc poddano demokratycznym wyborom.

4 i 18 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, zniesionego w 1946 r. w następstwie sfałszowanego referendum ludowego.

Wyniki wyborów były zaskoczeniem dla obu stron. Okazały się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla posłów bezpartyjnych i 99 ze 100 mandatów senatorskich.

Tak zwane wybory czerwcowe lub wybory do sejmu kontraktowego zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej w naszym kraju.

Po kilku tygodniach powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego, tym samym zakończyły się monopolistyczne rządy PZPR.

Wybory parlamentarne w 1989 r. upamiętnia Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, obchodzony 4 czerwca. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2013 r. Podkreślono w niej, że w czasie tych wyborów "siłę zastąpiła kartka wyborcza", a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>