KRASP zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowało apel, zachęcający do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Przed dwudziestu laty nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. To przywilej, ale i zobowiązanie. Udział w wyborach powszechnych - krajowych i europejskich - był i jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Jest też świadectwem uznania wspólnych europejskich wartości - poszanowania godności człowieka, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka.

Za kilkanaście dni, 9 czerwca 2024 roku, odbędą się w naszym kraju wybory do Parlamentu Europejskiego. Są one doskonałą okazją do indywidualnego i wspólnotowego zadeklarowania przywiązania do tych wartości.

Apelujemy do wszystkich obywateli i obywatelek Polski, do całego środowiska akademickiego - w tym studentek i studentów - o udział w tych wyborach. Nasz udział sprawi, że staną się one prawdziwym świętem europejskiej demokracji.

Niech wybrane przez nas osoby przyczynią się do realizacji celów zawartych w Traktacie Lizbońskim, wzmocnią rolę edukacji i nauki w kształtowaniu polityk publicznych oraz odpowiedzialnie wskażą kierunki społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju Unii.

Przyszłość Europy jest w naszych rękach.

pdf
Apel Prezydium KRASP z 24 maja 2024 r. w sprawie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni