Delegacja UJ na walnym zgromadzeniu Coimbra Group

W dniach 4-7 czerwca na Uniwersytecie w Turku oraz uniwersytecie Åbo Akademi (Finlandia) odbywa się coroczna konferencja i walne zgromadzenie sieci Coimbra Group. Uczestniczą w nim przedstawiciele instytucji członkowskich tego prestiżowego zrzeszenia uczelni europejskich, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem tegorocznego wydarzenia są synergie między badaniami naukowymi i edukacją.

Uniwersytet Jagielloński reprezentują w trakcie obrad prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, prorektor ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak, pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn oraz dziesięciu przedstawicieli grup roboczych. Prof. Kistryn wziął udział w panelu poświęconym sojuszom uniwersytetów Europejskich, w trakcie którego omówił zagadnienie synergii badań i edukacji w Una Europa. W ramach wydarzenia odbył się również finał konkursu Coimbra Group 3 Minute Thesis (3MT).

Coimbra Group to założona w 1985, a działająca oficjalnie od 1987 roku sieć uczelni europejskich z siedzibą w Brukseli. W jej skład wchodzi 39 uniwersytetów o wysokim międzynarodowym standardzie. Uniwersytet Jagielloński jest jedynym w Polsce członkiem sieci Coimbra Group. Organizacja za główny cel obrała sobie utrwalanie więzi między najstarszymi uczelniami Europy, dbając przy tym o nieustanny rozwój międzyuczelnianej współpracy akademickiej i kulturalnej, a także doskonalenie jakości prowadzonych badań oraz poziomu nauczania uczelni członkowskich dzięki wymianie doświadczeń w tym zakresie. Do jej celów należy również wywieranie wpływu na politykę europejską w dziedzinie badań i edukacji.

Prof. Halina Kurek uhonorowana medalem Plus ratio quam vis

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>