Uniwersytet Jagielloński ujęty w najnowszej edycji QS World University Rankings

Publikowany corocznie przez brytyjską firmę Quacquarelli Symonds światowy ranking uniwersytetów jest jednym z czterech najważniejszych zestawień tego rodzaju w dziedzinie szkolnictwa wyższego. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 312. miejscu.

Ranking jest przygotowywany w oparciu o wiele wskaźników, takich jak renoma uczelni, reputacja wśród pracodawców, cytowalność, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, liczba studentów i pracowników z zagranicy, przynależność do międzynarodowych sieci badawczych, poziom zatrudnienia absolwentów oraz zrównoważony rozwój.

W tym roku w rankingu ujęto ponad 1500 uczelni z całego świata. Najwięcej z nich, bo 197, reprezentuje Stany Zjednoczone; następne w kolejności są Wielka Brytania oraz Chiny z, odpowiednio, 90 oraz 71 szkołami wyższymi.

W QS World University Rankings 2025 znalazły się 23 polskie uczelnie, wśród których najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski (258. miejsce). Spośród krajowych uniwersytetów drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (312. miejsce), a trzecie – Politechnice Warszawskiej (527. miejsce).

W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego najwyżej ocenionymi wskaźnikami była przynależność do międzynarodowych sieci badawczych, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów oraz możliwości znalezienia zatrudnienia.

Od trzynastu lat miejsce na szczycie utrzymuje Massachusetts Institute of Technology (MIT). Imperial College London zajął drugie miejsce, a Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Harvarda znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu. Pierwszą piątkę zamyka Uniwersytet Cambridge.

Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie QS Top Universities.

UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem ERC Advanced Grant