Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Niezwykły motyl na skraju metropolii

Niezwykły motyl na skraju metropolii

Międzynarodowa grupa badawcza, w skład której weszli dr hab. Tomasz Pyrcz, prof. UJ z Wydziału Biologii UJ oraz dr Rafał Garlacz i dr Kamila Zając-Garlacz z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, dokonała kolejnego zaskakującego odkrycia. W czasopiśmie „Zootaxa” ukazała się praca poświęcona nowemu gatunkowi motyla: Corades yanacocha Pyrcz, Boyer i Petit, 2024. Należy on do stosunkowo dobrze zbadanej grupy motyli charakterystycznych dla lasów andyjskich.

Co prawda doniesienia o nowych gatunkach zwierząt z Ameryki Południowej nie należą do rzadkich, jednak ten przypadek zasługuje na szczególną uwagę. Po pierwsze, naukowcy wpadli na ślad tego gatunku na portalu o światowym zasięgu „iNaturalist”, na którym pasjonaci przyrody i naukowcy dzielą się ciekawymi zdjęciami zwierząt i roślin. Jedno z nich, przedstawiające niezidentyfikowanego motyla o charakterystycznym ubarwieniu skrzydeł, zwróciło uwagę specjalistów.

Po drugie, co najbardziej zaskakujące, odkrycia nowego dla nauki gatunku motyla dokonano w bezpośrednim sąsiedztwie, a właściwie na przedmieściach Quito, stolicy Ekwadoru – wielkiej metropolii liczącej około trzech milionów mieszkańców. Wśród krajów Ameryki Południowej Ekwador uchodzi za zdecydowanie najlepiej poznany pod względem fauny i flory, w szczególności motyli, które są na tym obszarze badane od połowy XIX wieku; trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy. Być może związane jest to w pewnym stopniu z jego środowiskiem naturalnym, które ogranicza się do wąskiego pasa roślinności wzdłuż górnej linii lasu – ekotonu –  porastającego stożek aktywnego wulkanu Pichincha. Badania naukowe na tym terenie utrudniają niekorzystne warunki pogodowe i duża wysokość nad poziomem morza.

Corades yanacocha to duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 cm. Jego skrzydła są brązowe z ceglastoczerwoną przepaską niespotykaną u żadnego innego przedstawiciela tego rodzaju, liczącego w sumie około 25 gatunków. Spodnia strona skrzydeł posiada kamuflujący, marmurkowy deseń z odrobiną koloru pomarańczowego na przedniej parze. Obecnie, w kolekcjach na całym świecie, znanych jest zaledwie sześć samców tego gatunku, z czego jeden przechowywany jest w zbiorach Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Samica tego gatunku pozostaje nieznana. Corades yanacocha występuje w rezerwacie Yanacocha, który został utworzony pierwotnie w celu ochrony zagrożonego gatunku kolibra. Ochrona fragmentu pierwotnego lasu uniemożliwiła zakładanie przemysłowych plantacji obcych dla tego terenu drzew (sosny i eukaliptusa) oraz powstrzymała prowadzenie rabunkowej gospodarki rolnej, co uchroniło od wyginięcia ten gatunek motyla.

Warto podkreślić, że odkrycie to jest wynikiem prowadzonej od szeregu lat współpracy naukowej polskich badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu na Florydzie, Muzeum Zoologicznego w Bonn i lepidopterologów francuskich, mającej na celu poznanie fauny najbardziej bioróżnorodnego obszaru świata, Andów tropikalnych, przyczyniającej się do podniesienia świadomości społecznej o konieczności ochrony środowisk naturalnych i zachowania bioróżnorodności naszej planety.

Z artykułem naukowym na temat nowo odkrytego motyla można zapoznać się na stronie czasopisma „Zootaxa”.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron