Badacze Wydziału Historycznego na światowym kongresie historii sztuki

Od 23 do 29 czerwca w Lyonie obradował 36. światowy kongres historii sztuki organizowany przez Comite International d’Histoire de l’art.. Tematem przewodnim było znaczenie materii i materialności w sztuce. Wśród kluczowych mówców znaleźli się prof. Georges Didi-Huberman oraz noblista Orhan Pamuk.

14 z 1500 uczestników reprezentowało polskie jednostki naukowe. W wydarzeniu uczestniczyli także pracownicy naukowi Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Wojciech Bałus, dr hab. Dobrosława Horzela i prof. Marek Walczak.

Problematyka malarstwa witrażowego, które od lat jest intensywnie badane w Instytucie Historii Sztuki UJ była w Lyonie tematem sesji „Materiality of stained glass and the art of glass” zorganizowanej przez prof. Wojciecha Bałusa wspólnie z prof. Brigitte Kurmann-Schwarz z Uniwersytetu w Zurichu oraz Francine Giese i Sophie Wolf z Vitrocentre w Romont.

Prezentacja wyników badań w Lyonie była możliwa dzięki środkom programu Inicjatywa Doskonałości Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypomnijmy, że w 2017 roku w Krakowie powstało Międzyuczelniane Centrum Badań Witrażowych (MCBW). W 7-osobowym zespole, którego kierownikiem jest prof. Wojciech Bałus, zasiadają pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz belgijskich i brytyjskich uczelni. Celem działania MCBW jest inicjowanie, organizowanie, prowadzenie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad sztuką witrażową, promowanie prac naukowo-badawczych w tym zakresie, prowadzenie działalności eksperckiej, oświatowej i edukacyjnej dotyczącej witraży, w tym gromadzenie zasobów elektronicznych i innych źródeł.

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów