Uniwersytet Jagielloński w obronie Polskiego Słownika Biograficznego

Polski świat nauki od dłuższego czasu jest poruszony sprawą finansowania Polskiego Słownika Biograficznego. Jest to wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii sławnych, nieżyjących już osób związanych z Polską, mieszkających w niej oraz poza jej granicami, od czasów Popiela do współczesności. To wydawnictwo znane właściwie wszystkim polskim humanistom, niezbędne historykom wszelkich dziedzin. Obecnie w 45 tomach jest ponad 28 000 biogramów osób zmarłych przed rokiem 2000 lub przed wydaniem danego tomu. Pierwszy tom został wydany w 1935. Do 2030 planowane jest zakończenie publikacji słownika w 62 tomach. Dalsze wydawanie Słownika jest jednak zagrożone, gdyż problemem stało się jego finansowanie. Więcej o sprawie Słownika w depeszy pap. O sprawie pisała także kilka razy Gazeta Wyborcza.

Kilkanaście dni temu ludzie nauki i kultury wystosowali list otwarty do prezesa PAN, prof. Michała Kleibera, w sprawie poprawienia dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się Polski Słownik Biograficzny. List podpisali m.in.: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski, Władysław Stróżewski, Aleksander Krawczuk, Franciszek Ziejka, ks. Adam Boniecki, Jerzy Trela i Krzysztof Penderecki. Na liście nie brakuje osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim. W ślad za tym apelem idzie uchwała Senatu naszej uczelni reprezentująca już całe jej środowisko naukowe podjęta na posiedzeniu 28 października, której treść cytujemy poniżej:

Polski Słownik Biograficzny jest bardzo doniosłym przedsięwzięciem naukowym, najdłużej działającym wydawnictwem leksykograficznym w Polsce o znaczeniu historycznym dla polskiej kultury i nauki. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego z niepokojem przyjmuje docierające od ludzi nauki i kultury wiadomości o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się Polski Słownik Biograficzny. Dalsze przedłużanie niepewności wokół finansowania Polskiego Słownika Biograficznego zagraża przyszłości wydawnictwa oraz utratą dotacji przeznaczonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydanie trzech, kolejnych numerów Polskiego Słownika Biograficznego.