Noc Naukowców 2010 na UJ i konkurs fotograficzny

Gwiazdy, alchemicy i widma nocą na UJ

Już 24 września na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas Nocy Naukowców wystąpią gwiazdy, alchemicy, roboty i widma, a w programie pokazy, doświadczenia, eksperymenty, warsztaty oraz wykłady. Zrób zdjęcie z Nocy Naukowców na UJ i wygraj zaproszenie na pyszną kolację.

Tej nocy otwieramy nie tylko budynki i laboratoria. Chcemy otworzyć dostęp do wiedzy, pokazać naukę jako ważną dziedzinę życia i udowodnić, że może być ona inspirująca, a także rozrywkowa.- mówi Agnieszka Iwan, kierownik CITTRU, które koordynuje wydarzeniami Nocy Naukowców na UJ.

CHEMIA, FIZYKA, MATEMATYKA, ASTRONOMIA

W tym roku uczestnicy będą mogli odwiedzić, popularne w poprzednich latach, Wydział Chemii i Obserwatorium Astronomiczne, a także po raz pierwszy Instytut Fizyki oraz Wydział Matematyki i Informatyki. Chemicy podczas spektaklu „Alchemia czterech żywiołów" zamienią Auditorium Maximum w pracownię siedemnastowiecznego krakowskiego alchemika – Sędziwoja (uwaga – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc). Dużo atrakcji także w budynku wydziału przy ul. Ingardena 3 – zwiedzanie pracowni, wykłady oraz wieczór kolorowych pokazów i wybuchowych eksperymentów.

Warto zajrzeć także do fizyków (ul. Reymonta 4), którzy przygotowali atrakcyjny program dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi mogą m.in. wziąć udział w warsztatach, które odpowiedzą na pytanie dlaczego posiadamy dwoje oczu i uszu oraz co to jest iluzja. W tym czasie dorośli dowiedzą się czy istnieje sprawiedliwa ordynacja wyborcza i gdzie pojawia się widmo Brokenu.

Matematycy i informatycy zapraszają do budynku na Nowym Kampusie (ul Łojasiewicza 6). Origami, fraktale, sztuczne życie i roboty, czyli wykłady, warsztaty i quizy z nagrodami czekają na uczestników już od 16.30.

Piknik pod gwiazdami organizują astronomowie. W programie m.in. obserwacje Słońca, Księżyca, nauka korzystania z obrotowej mapy nieba, warsztaty rozpoznawania gwiazdozbiorów. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Fortu Skała. Co ważne – organizatorzy zapewniają dojazd do Obserwatorium Astronomicznego.

Wydarzenia na UJ to część Małopolskiej Nocy Naukowców, koordynowanej przez Urząd Marszałkowski. Pełny program i dodatkowe informacje: www.nocnaukowcow.malopolska.pl

ZDJĘCIE Z NOCY NAUKOWCÓW NA UJ

Wszystkich, którzy Noc Naukowców będą oglądać także przez obiektyw aparatu fotograficznego, CITTRU zachęca do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie zrobione na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na prace będziemy czekać do końca września, a najlepsze nagrodzimy kolacją dla dwóch osób w wybranej krakowskiej restauracji.

Szczegóły konkursu:

Nagroda – kolacja dla dwóch osób w wybranej (spośród propozycji organizatora) krakowskiej restauracji

Tematyka – oczekujemy na zdjęcia wykonane podczas wydarzeń Małopolskiej Noc Naukowców 2010 przygotowanych przez Uniwersytet Jagielloński (lokalizacje: Wydział Matematyki i Informatyki: ul. Łojasiewicza 6, Instytut Fizyki: ul: Reymonta 4, Wydział Chemii: ul. Ingardena 3, Auditorium Maximum: ul. Krupnicza 33, Obserwatorium Astronomiczne ul. Orla 171, Kościół św. Piotra i Pawła: ul. Grodzka 54)

Zgłoszenia prac - do 30.09.2010, zdjęcia należy nadsyłać na adres: nimb@uj.edu.pl Tytuł maila: imię i nazwisko autora prac (ewentualnie pseudonim
Treść maila: tytuły przesyłanych prac oraz krótkie opisy – gdzie zostały wykonane, co przedstawiają (np. Instytut Fizyki, eksperyment z ciekłym azotem)

oraz oświadczenie:
Oświadczam, że przesłane przeze mnie zdjęcia nie naruszają praw autorskich i osobistych osób trzecich oraz wyrażam zgodę na wykorzystanie moich prac w działaniach promocyjnych CITTRU.

Jeden uczestnik może zgłosić do 3 zdjęć.

Warunki techniczne - format pliku .jpg, rozmiar pliku (jedno zdjęcie) maksymalnie 1MB

UWAGA: W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy CITTRU oraz osoby zatrudnione w projekcie „Małopolska Noc Naukowców 2010".