Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prestiżowa nagroda dla krakowskiego kardiochirurga

Dr n. med. Jacek Kołcz, chirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CM UJ, został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS). Towarzystwo przyznało nagrodę (Congenital Heart Surgery Investigator Award) za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i pracę naukową dotyczącą zagadnienia serca jednokomorowego, jednej z najpoważniejszych wad wrodzonych u dzieci.

Praca jest wynikiem ostatnich 3 lat działalności naukowej. Badania, które częściowo finansowane były przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach rządowego grantu, miały znaczenie nie tylko poznawcze, ale i praktyczne. Dotyczyły grupy najcięższych wad wrodzonych serca, w których u człowieka po urodzeniu obecna jest tylko jedna komora serca. Jedną z najczęstszych tego typu wad jest zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS). W latach 2007 - 2010 w krakowskiej klinice zoperowano blisko 100 dzieci z HLHS. Leczenie jest trudne, wieloetapowe, wymagające bardzo dużego nakładu środków i zaawansowanych technologii.

Nagrodzona praca została zaprezentowana podczas 24. Kongresu Towarzystwa w Genewie (11-15.09.2010) i wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród zgromadzonych kardiochirurgów z uwagi na odkrywczy aspekt publikacji. Krakowscy lekarze opisali bowiem wskaźniki, dzięki którym można przewidzieć już przed operacją, czy pacjent będzie narażony na ewentualne powikłania i zapobiec im już na etapie planowania zabiegu. Odkrycie to było szeroko komentowane podczas Kongresu. Dyskusja potwierdziła po raz kolejny, że Polska jest niekwestionowanym liderem w zakresie leczenia dzieci z HLHS. Należy przy tym pamiętać, że pierwszą w Europie tego typu operację przeprowadzono przed laty właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Przeprowadził ją sam prof. William I. Norwood, wybitny kardiochirurg (twórca tej metody operacyjnej), który przyjechał do Krakowa na zaproszenie ówczesnego kierownika Kliniki, prof. Eugenii Zdebskiej. Później metodę tę kontynuował prof. Edward Malec, a obecnie prof. Janusz Skalski. Wprowadzanie przez zespół Kliniki najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, zaowocowało bardzo dobrymi wynikami leczenia i to między innymi zostało docenione przez Europejskie Towarzystwo Kardio – Torakochirurgii (EACTS).

Podczas obrad kongresu duże wrażenie zrobiła również praca dr. Tomasza Mroczka z Kliniki Kardiochirurgii Dzieciecej CMUJ, który za pomocą matematycznego modelu stworzył mulitedialną makietę serca jednokomorowego HLHS.

Co roku do EACTS napływają setki prac naukowych z całej Europy i Ameryki, ale nagroda (Congenital Heart Surgery Investigator Award) jest przyznawana nieregularnie. Jest to najwyższe wyróżnienie zawodowe w środowisku lekarzy zajmujących się wadami serca. W tym roku EACTS nagradzając pracę dr. Kołcza doceniło tym samym dokonania całej Kliniki w zakresie leczenia dzieci z sercem jednokomorowym. - To wielkie wyróżnienie i ogromny sukces – podkreśla prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CM UJ. – Jest to namacalny dowód na to, że polska kardiochirurgia stoi na najwyższym, światowym poziomie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron