Ponad 65 mln zł na infrastrukturę Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ośrodek Przetwarzania Informacji jako instytucja wdrażająca dla XIII Priorytetu PO IiŚ Infrastruktura szkolnictwa wyższego podpisała umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim na realizację projektu pn. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej na kierunkach przyrodniczych i ścisłych UJ o łącznej wartości dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w wysokości ponad 65 mln zł.

Projekt realizowany będzie przez: Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS), Wydział Biologii i Nauk o Ziemi (WBiNoZ)oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB).

Celem projektu jest rozbudowa infrastruktury dydaktycznej i jej dostosowanie do nowych programów studiów w ramach I stopnia studiów oraz stworzenie 6 Centrów grupujących aparaturę i ogniskujących działania dydaktyczne na II i III stopniu studiów. Centrami tymi będą:

• Centrum Edukacji Przyrodniczej,
  • Centrum Analityczne,
  • Centrum Bionauk,
  • Centrum Środowiska,
  • Centrum Materiałów,
  • Centrum Komputerowe.

Unikatowe w skali całej Polski Centrum Edukacji Przyrodniczej powstanie dzięki połączeniu i pełnemu wykorzystaniu zasobów czterech istniejących zbiorów muzeów uniwersyteckich: zoologicznego, geologicznego, antropologicznego i paleobotanicznego, które obecnie znajdują się w oddzielnych budynkach. Dzięki połączeniu zasobów edukacyjnych w/w jednostek i ich ekspozycji w specjalnie zaprojektowanym do tego celu gmachu, będą mogły być one znacznie lepiej wykorzystane zarówno w realizacji programów dydaktycznych i naukowych, ale także w szeroko pojętej edukacji przyrodniczej oraz popularyzacji nauk ścisłych i przyrodniczych w społeczeństwie. Realizacja projektu w ramach pozostałych 5 Centrów polega na zakupie specjalistycznej aparatury dydaktyczno-badawczej służącej prowadzeniu zajęć dydaktycznych na odpowiednio wysokim poziomie.

Dotychczas, w ramach Priorytetu XIII PO IiŚ, zawarto 38 umów o dofinansowanie, w tym 26 umów dla projektów z Indykatywnej listy projektów kluczowych oraz 12 umów z beneficjentami projektów wyłonionych w ramach konkursu. Wartość dofinansowania we wszystkich podpisanych umowach wynosi około 2,3 mld zł, co stanowi wykorzystanie prawie 97% dostępnej alokacji.

za: nauka.gov.pl