Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Schody w naszych głowach

SCHODY W NASZYCH GŁOWACH

Statystyki są nieubłagane. Szacuje się, że obecnie w Polsce około milion osób choruje na choroby psychiczne. Z myślą o studentach z takimi dolegliwościami Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ uruchomiło program wsparcia psychologicznego „Konstelacja Lwa". Uniwersytet Jagielloński jest jedyną polską uczelnią, która na taką skalę pomaga studentom chorującym psychicznie. Głównym celem projektu jest niedopuszczenie do sytuacji, w której studenci rezygnują z nauki z powodu choroby.

Przed rozpoczęciem programu „Konstelacja Lwa" w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych było zarejestrowanych około stu osób z różnymi problemami natury psychicznej, od tych najlżejszych związanych z adaptacją w nowym środowisku, po schizofrenie włącznie. Z roku na rok coraz więcej studentów prosiło o pomoc. – Projekt „Konstelacja Lwa" powstał, ponieważ nie można było udawać, że problemu nie ma. Stawiam tezę, że każdy z wykładowców albo miał, albo ma, albo będzie miał w swoich grupach studenckich osoby chorujące psychicznie – mówi Ireneusz Białek, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. – Na Uniwersytecie jest obecnie przynajmniej kilkuset studentów, którzy mogą mieć tego rodzaju problemy − dodaje. W ramach programu „Konstelacja Lwa" Biuro oferuje wsparcie psychologiczne, a w razie potrzeby także konsultacje psychiatryczne oraz ważne dla żaków szkolenie dotyczące efektywnego uczenia się i autoprezentacji. Ale to nie wszystko. Częścią projektu jest także książka „Moja wędrówka" i forum na stronie internetowej www.KonstelacjaLwa.pl. – Mam nadzieję, że te inicjatywy spowodują wielką, wewnętrzną debatę naszego środowiska, która w efekcie zminimalizuje okrutne stereotypy dotyczące osób chorujących psychicznie. Ufam w to, że staniemy się miejscem, gdzie ludzie nie będą się bali powiedzieć o sobie prawdy. Wyobraźmy sobie, że osoba niepełnosprawna jest w bardzo dostępnym pod względem architektonicznym miejscu, ale gdy wraca do siebie napotka same schody. Osoby chorujące psychicznie również napotykają taki przysłowiowe schody, tylko gorsze, bo zakorzenione głęboko w naszych umysłach – wyznaje Ireneusz Białek.

W stosunku do osób niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózkach jest już zawarty pewien kompromis, istnieje powszechna zgoda na to, że w dobie rozwoju cywilizacyjnego i nowych technologii ludzi niepełnosprawnych należy kształcić. Z osobami chorującymi psychicznie jest niestety inaczej. – Najczęściej mamy do czynienia z zupełnie otwartą dyskryminacją. Powszechnie uważa się, że choroba psychiczna równa się niepełnosprawności intelektualnej, co jest delikatnie rzecz ujmując stanem głębokiej niewiedzy. Czas to zmienić – twierdzi Ireneusz Białek.

Książka „Moja wędrówka" jest nowością na rynku wydawniczym. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowcy opowiadają w niej o chorobie psychicznej i studiowaniu. Niektóre osoby zdecydowały się przedstawić swoją historię pod własnym nazwiskiem. „Moja wędrówka" ukazała się z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada na 10 października. Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Można ją również przeczytać w Internecie na stronie projektu www.KonstelacjaLwa.pl.

KMN

Data opublikowania: 14.10.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron