Losy absolwentów UJ

Ośrodek Badania Losów Absolwentów UJ przy Biurze Karier UJ w składzie: Maria Ćwiąkalska, Paulina Hojda, Mariola Ostrowska-Zakrzewska opublikował wyniki pierwszego badania losów absolwentów studiów magisterskich naszego Uniwersytetu rocznik 2007/2008 , którzy obronili pracę magisterską do 15 lutego 2009 roku. Są one bardzo optymistyczne, blisko trzy czwarte badanych to osoby pracujące.

Najliczniejszą grupę stanowią wśród nich osoby pracujące (44%), następną - pracujące i kontynuujące naukę (30%). 15% absolwentów kontynuuje naukę i nie pracuje, zaś 11% to respondenci niepracujący i niekontynuujący nauki. Ze względu na odmienność i różnorodność poszczególnych wydziałów, interesujące było również ustalenie sytuacji zawodowej ich absolwentów. Największy odsetek osób pracujących znalazł się na wydziałach: Matematyki i Informatyki (84%), Filozoficznym (82%), Prawa i Administracji oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej (po 80%). W ocenie absolwentów studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w bardzo wysokim lub wysokim stopniu wpłynęły na ukształtowanie się i rozwój takich kompetencji jak: umiejętność samokształcenia (80%), samodzielność (74%), skuteczne komunikowanie się (64%), umiejętność analitycznego myślenia (63%) oraz dobra organizacja pracy własnej (61%). Natomiast w stopniu bardzo niskim lub niskim wpłynęły na rozwój: umiejętności posługiwania się językiem obcym (54%), obsługi komputera (46%) czy zdolności zarządzania (37%). Omówienie badań na stronie Biura Karier UJ.

Aktualnie, Ośrodek Badania Losów Zawodowych Absolwentów UJ przy Biurze Karier UJ opracowuje raport z drugiej edycji badania (rocznik 2008/2009), równocześnie realizując trzecią edycję (rocznik 2009/2010). W trzeciej edycji po raz pierwszy wprowadzono monitoring losów zawodowych absolwentów studiów pierwszego stopnia (tj. studiów licencjackich).

W 2010 roku w ramach Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego Zespół Badawczy Biura Karier UJ został powołany na lidera grupy zadaniowej „Badanie losów absolwentów". Funkcja ta umożliwia podzielenie się z innymi małopolskimi uczelniami wiedzą i doświadczeniem z realizacji tego rodzaju badań.

Zachęcamy wszystkich absolwentów naszej uczelni do udziału w badaniach prowadzonych przez ten zespół, a wszystkich zainteresowanych informacjami na ich temat do kontaktu mailowego: badania.bk@uj.edu.pl.

Data opublikowania: 29.10.2010
Osoba publikująca: Leszek Śliwa