30. rocznica założenia Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ "Solidarność"

Na dzisiejszej sesji będziemy sobie przypominać ideały i emocje, które towarzyszyły nam w tamtych latach. Mam nadzieję, że zapoczątkujemy tradycję spotkań na Uniwersytecie Jagiellońskim osób, które będą chciały porozmawiać o początkach nowego prawa w Polsce − mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego na konferencji prasowej poprzedzającej sesję naukową w 30. rocznicę założenia Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych NSZZ "Solidarność" - Społecznej Rady Legislacyjnej. Sesja odbyła się 29 października w Collegium Maius UJ.

Wydarzeniu patronowali: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu RP, Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, Antoni Górski,  przewodniczący Krajowej Rady Sadownictwa i Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Środowisko krakowskich prawników w tamtych latach przygotowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw. Działania te profesor Stanisław Grodziski - jeden z uczestników sesji i wydarzeń sprzed 30 lat - określił jako największy społeczny wysiłek prawników od czasu Konstytucji 3 maja. Pomysłodawcą i prezesem Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych był Kazimierz Barczyk.

COIU „S" opracowało m.in.: założenia Konstytucji i Kodeksu Cywilnego, Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego, oraz KPK z sędzią śledczym, Kodeks Karny Wykonawczy, Kodeks Pracy, Ustawę Wypadkową, o Prokuratorii Generalnej, o Prawie Prasowym, o Wolnym Dostępie do Informacji w Życiu Publicznym, Prawo o Zgromadzeniach, o Ochronie Konsumenta, o Przedsiębiorstwie i Samorządzie, o Samorządzie Terytorialnym, oraz Ordynację Wyborczą, o Ustroju Sądów Powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym, o Prokuraturze, Prawo o Notariacie, o Radcach Prawnych, o Adwokaturze, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa oraz Prawo Wyznaniowe, Prawo Państwowe, Prawo Gospodarcze, Prawo Rolne.

Projekty i materiały COIU „S" - SRL opublikowano w 2001 r. w Wydawnictwie Sejmowym Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980-1990.

Na zakończenie sesji zaprezentowano film o COIU „S" - SRL "W Imię Prawa. Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności" w reżyserii Dariusza Walusiaka zrealizowany przez Województwo Małopolskie.

Data opublikowania: 29.10.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki