Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrody Miasta Krakowa za rok 2010

Fotoreportaż z uroczystego wręczenia nagród

Nagrody Miasta Krakowa za rok 2010 w kategorii "Nauka i technika" otrzymali:

  • profesor Jerzy Wyrozumski,
  • zespół lekarzy z II Kliniki Kardiologii Instytutu Kardiologii CM UJ

W kategorii "Kultura i sztuka" nagrodzony został profesor Jan K. Ostrowski

Profesor Jerzy Wyrozumski jest history­kiem mediewistą, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia w zakresie historii odbył w Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1950-1955, gdzie w 1963 roku uzyskał doktorat, a pięć lat później habilitację. Miejscem jego zatrudnie­nia, od 1955 roku do przejścia na emeryturę w 2000 roku, był Uniwersytet Jagielloński. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1981 roku, zaś profesora zwyczajnego w 1993 roku. W latach 1971-1973 był wykładowcą historii Polski Uniwersytetu Lilie III we Francji. W 1981 r. został wybrany na dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Z kolei w latach 1987-1990 był prorektorem tegoż Uniwersytetu. Od roku 1989 jest członkiem czynnym odrodzonej wówczas Polskiej Akademii Umiejętności, a od roku 1994 jej sekretarzem generalnym. W latach 1992-1999 współpracował z Międzynarodowym Centrum Kul­tury w Krakowie. Uzyskał doktoraty honoris causa węgierskich Uniwersytetów w Misz­kolcu (2000) i w Pecs (2001) oraz Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (2005) i Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) w Londynie (2009). Od 1980 roku jest prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Od 1988 r. przewodniczy Radzie Muzealnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zaś od 1998 r. Ra­dzie Naukowej Kasy Mianowskiego. Od 1990 roku jest członkiem Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych. Został wyróżniony m. in. Krzyżem Komandor­skim Orderu Odrodzenia Polski, papieskim Orderem Św. Sylwestra i srebrnym Meda­lem Cracoviae Merenti.

Profesor Jerzy Wyrozumski ma w swoim dorobku naukowym około 550 pozycji bi­bliograficznych. Do najważniejszych jego prac należą: Państwowa gospodarka solna w Polsce do schyłku XIV wieku (1968), Tkactwo małopolskie w późnym średniowieczu (1972), Historia Polski do roku 1505 (1978 i 12 następnych wydań), Kazimierz Wielki (1982,1986,2004), Dzieje Krakowa, t.1, Kraków do schyłku wieków średnich (1992,1998), Z najstarszych dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkice(1996), Królowa Jadwiga. Między epoką piastowską i jagiellońską (1997, 2006), Wielka historia Polski, t. II (1999), zbiór prac i szkiców poświęconych historii Krakowa Cracovia medievalis (2010). Był redaktorem wielu prac naukowych.

Bibliografia prac prof. Wyrozumskiego do 1994 r. znajduje się w tomie Cracovia Polonia Europa. Studia z dziejów średniowiecza ofiarowane Jerzemu Wyrozumskiemu, Kraków 1995.

Zespół lekarzy w składzie: prof. Jacek Dubiel, dr hab. Dariusz Dudek, dr Artur Dziewierz, dr Tomasz Rakowski, dr Zbigniew Siudak został wyróżniony za ponad 10-letnia pracę nad rozwojem naukowym i wdrożeniem klinicznym inwazyjnych metod leczenia zawału serca.

 

Opis działalności nagrodzonego zespołu

Zespół lekarzy i pracowników naukowych z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie od ponad 11 lat intensywnie działa na rzecz wprowadzenia nowych skutecznych inwazyjnych metod leczenia zawału serca (tzw. przezskórne interwencje wieńcowe) oraz zmniejszenia śmiertelności tych chorych (z 15% do 5% w okresie wewnątrzszpitalnym w ciągu ostatnich 10 lat) w Krakowie i Małopolsce. Od 1999 roku wspomniany powyżej zespół realizuje na terenie Krakowa i województwa tzw. Małopolski Program Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca. Kardiolodzy z Krakowa swoje doświadczenia w leczeniu zawału serca prezentowali na najważniejszych konferencjach kardiologicznych w Europie i USA (ESC, TCT, EuroPCR, AHA Scientific Sessions, ACC). W tym czasie sami zorganizowali cieszące się dużą popularnością wśród międzynarodowej społeczności kardiologów inwazyjnych praktyczne warsztaty naukowe z prezentacją zabiegów przeprowadzanych na żywo „New Frontiers in Interventional Cardiology - NFIC", które co roku mają zaszczyt gościć najlepszych operatorów i wykładowców z całego świata (Europa, USA, Japonia, RPA). Dodatkowo od 2004 roku zespół Pracowni Hemodynamiki ze Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadza transmisje na żywo pokazowych zabiegów kardiologii inwazyjnej podczas kongresów EuroPCR w Paryżu i TCT w Waszyngtonie. Kardiolodzy z Krakowa zasiadają we władzach i zarządach polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w zakresie kardiologii inwazyjnej (Asocjacja Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK, prezes-elekt Doc. Dariusz Dudek, członek zarządu Dr Jacek Legutko oraz European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions Komitet Naukowy, Doc. Dariusz Dudek, Dr Zbigniew Siudak). Ośrodek krakowski bierze aktywny udział w planowaniu a następnie realizacji klinicznych badań naukowych o ogólnoświatowym zasięgu, wyniki których mają później wpływ na publikowane przez międzynarodowe towarzystwa kardiologiczne wytyczne leczenia zawału serca oraz przezskórnego leczenia choroby niedokrwiennej serca (badania HORIZONS, CARESS, PIHRATE, EUROTRANSER, SYNTAX). Doc. Dariusz Dudek był recenzentem i współautorem aktualnych wytycznych leczenia zawału serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z roku 2008 i uniwersalnej definicji zawału serca z roku 2007.

Doświadczenie i zaangażowanie zespołu zostało docenione wieloma nagrodami i wyróżnieniami do których można zaliczyć:

  • nagrody naukowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
  • medal Honoris Gratia przyznany przez Prezydenta Miasta Krakowa za promowanie krakowskiej nauki,
  • nagroda Polskiej Akademii Nauk w roku 2009 dla zespołu II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego
  • nagroda Prezydenta Miasta Krakowa dla zespołu naukowego II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego za wprowadzenie nowatorskich metod leczenia zawału serca (2010).
  • Tytuł Fellow of European Society of Cardiology – FESC dla Doc. Dariusza Dudka oraz Prof. Krzysztofa Żmudki

Po stworzeniu w ramach Małopolskiego Programu Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca systemu opieki zawałowej wdrożono program optymalizacji jego leczenia. Skrócenie czasu od bólu w klatce piersiowej do udrożnienia tętnicy w sercu stało się kluczowe dla dalszej poprawy wyników leczenia zawału serca jego najskuteczniejszą metodą czyli stentowaniem tętnic w sercu. Od 2009 roku zespół bierze udział w uruchomieniu programu dla całej Unii Europejskiej tzw. „STENT DLA ŻYCIA". Jego obecny etap wraz z doświadczeniami małopolskimi został w postaci ogólnopolskiego zalecenia opublikowany w największym czasopiśmie kardiologicznym w Polsce ("Kardiologia Polska"). W grudniu 2009 roku Wojewoda Małopolski wydał zalecenie o bezpośrednim transporcie chorych z domu na salę zabiegową w kardiologii inwazyjnej. Celem tego zalecenia jest skrócenie czasu od rozpoznania zawału serca do stentowania tętnicy wieńcowej, na które według wytycznych mamy maksymalnie 90-120 minut.

W październiku 2010 decyzją Wojewody Małopolskiego oraz Dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powołano Centrum Koordynacji Leczenia Zawału Serca dla Małopolski, którego celem będzie:

  • koordynacja leczenia pacjentów z zawałem mięśnia sercowego (STEMI i NSTEMI) w Małopolsce
  • ujednolicenie schematów i algorytmów postępowania w przypadku rozpoznania lub podejrzenia zawału serca przez zespoły wyjazdowe ZRM w Małopolsce w porozumieniu w poszczególnymi operatorami pogotowia ratunkowego na terenie całego województwa
  • promocja leczenia inwazyjnego chorych z zawałem serca jako skutecznej metody zalecanej przez międzynarodowe wytyczne
  • skrócenie czasów od postawienia rozpoznania zawału serca do wdrożenia skutecznego leczenia reperfuzyjnego w pracowni kardiologii inwazyjnej
  • gromadzenie i naukowa analiza danych dotyczących leczenia zawału serca w Małopolsce

Profesor Jan K. Ostrowski - historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii sztuki nowożytnej. Jest autorem i redaktorem licznych publikacji naukowych. Od kilkunastu lat kieruje pracami naukowo badawczymi mającymi na celu kompleksową inwentaryzację zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Badania zostały udokumentowane w 18 tomach publikacji pod redakcją naukową prof. J. Ostrowskiego w ramach serii wydawniczej zatytułowanej Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczpospolitej.

W 1989 r. objął stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki, które pełni do chwili obecnej. W ciągu ponad 20 lat pełnienia tej funkcji przyczynił się do adaptacji kierowanej przez siebie instytucji do nowych warunków społeczno-ekonomicznych i technologicznych. Pod jego kierunkiem w Zamku Królewskim na Wawelu przeprowadzono liczne remonty konserwatorskie zabytkowych budynków wzgórza oraz przystosowano do aktualnych potrzeb większość budynków zajmowanych przez instytucję. W zasadniczy sposób poprawiono organizację zwiedzania oraz kompleksową obsługę turystów. Za czasów dyrekcji prof. J. Ostrowskiego poszerzono powierzchnię ekspozycyjną komnat l piętra, Skarbca i Zbrojowni, a także uruchomiono nowe ekspozycje w zamku w Pieskowej Skale. W salach zamku na Wawelu zorganizowano szereg ważnych dla kultury polskiej wystaw; zbiory wawelskie były także prezentowane szeroko za granicą m.in. w USA, Kanadzie, we Włoszech oraz Japonii. Działalność prof. Jana Ostrowskiego zarówno na polu muzealnictwa, jak i w zakresie historii sztuki przyniosła mu ogromne uznanie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Data opublikowania: 04.11.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron