Losy zawodowe absolwentów UJ rocznik 2008/2009

Poniższy raport przedstawia wyniki badania „Losy zawodowe absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, rocznik 2008/2009" (druga edycja), realizowanego przez Zespół Badawczy Biura Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Maria Ćwiąkalska, Paulina Hojda, Mariola Ostrowska-Zakrzewska. Tak jak w poprzedniej edycji, badaniem zostali objęci absolwenci wszystkich wydziałów uczelni oprócz Collegium Medicum. Raport zawiera wyniki dotyczące absolwentów rocznika 2008/2009 oraz ich porównanie do wyników z wcześniejszej tury (dotyczących absolwentów rocznika 2007/2008).

Podobnie jak w roku ubiegłym, badanie zostało sfinansowane w całości ze środków Biura Karier UJ. Pracownicy dziekanatów i sekretariatów poszczególnych wydziałów, zobowiązani zostali do zbierania formularzy zgłoszenia do udziału w badaniu. Działania te pozwoliły utworzyć niezbędną bazę danych osobowych absolwentów.

Poczynając od rocznika 2007/2008, Uniwersytet Jagielloński rozpoczął jako jedna z pierwszych polskich uczelni stały, cykliczny monitoring losów zawodowych swoich absolwentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje nałożenie takiego obowiązku na wszystkie uczelnie wyższe od października 2011 r. Kolejna pomyślna realizacja badań prowadzonych przez Zespół Badawczy Biura Karier UJ zdaje się przeczyć wątpliwościom sygnalizowanym w mediach, podkreślającym nieprzygotowanie uczelni do tego typu działań oraz sugerującym niemożność ich realizacji. Do tej pory jedynie nieliczne uczelnie prowadziły lub prowadzą takie badania. Najczęściej realizowane są one w sposób sporadyczny. Natomiast tylko systematyczne prowadzenie badań obejmujących absolwentów wszystkich wydziałów uczelni z uwzględnieniem podziału na kierunki może dostarczyć użytecznej wiedzy, pomagając w ten sposób lepiej zarządzać taką instytucją, jaką jest szkoła wyższa.

W 2010 r. w ramach Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego Zespół Badawczy Biura Karier UJ został powołany na lidera grupy zadaniowej „Badanie losów absolwentów". Funkcja ta umożliwia podzielenie się z innymi małopolskimi uczelniami wiedzą i doświadczeniem w realizacji tego rodzaju badań.

Obecnie, realizowana jest trzecia edycja badania dotycząca rocznika 2009/2010. Wprowadzono w niej dodatkowo monitoring losów zawodowych absolwentów studiów pierwszego stopnia (tj. studiów licencjackich). Potrzeba poszerzenia zakresu badań wynika z realizacji założeń Procesu Bolońskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, a zwłaszcza przekształcenia jednolitych studiów magisterskich na studia dwustopniowe. Warto również dodać, że w 2011 r. kontynuowane będą badania panelowe rocznika 2007/2008.

Data opublikowania: 14.12.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki