Krakowskie Nagrody Allianz – Kultura, Nauka, Media rozdane

Trzy krakowskie znakomitości nagrodzone statuetkami Nike.

24 lutego podczas uroczystej gali w gmachu Opery Krakowskiej, poznaliśmy nazwiska laureatów Krakowskich Nagród Allianz – Kultura. Nauka, Media. Statuetki Nike, przyznawane zwycięzcom poszczególnych kategorii, odebrali wybitni intelektualiści krakowscy: prof. Franciszek Ziejka, prof. Andrzej Białas oraz prof. Janusz A. Majcherek.

Krakowskie Nagrody Allianz – Kultura, Nauka, Media na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Małopolski. Od ponad 10 lat Grupa Allianz, organizator konkursu, honoruje nagrodami wybitnych przedstawicieli kultury, nauki i mediów, którzy wnoszą istotny wkład w życie intelektualne i rozwój miasta i regionu.

O przyznaniu nagród decyduje Kapituła, składająca się z osób powszechnie znanych i szanowanych w środowisku krakowskim. W tym roku do nagród w dziedzinie Kultury zostali nominowani, oprócz prof. Franciszka Ziejki, również Ryszard Krynicki, poeta, tłumacz i wydawca, oraz Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska. Do nagród w kategorii Nauka, oprócz zwycięzcy prof. Andrzej Białasa, pretendowali również biolog dr Justyna Drukała oraz historyk i teoretyk literatury prof. Ryszard Nycz. W dziedzinie Mediów nominowali zaś zostali profesorowie Janusz Barta i Ryszard Markiewicz, pionierzy teorii prawa autorskiego i prawnej ochrony dóbr osobistych, Andrzej Stawiarski – fotoreporter, dziennikarz, oraz – zwycięzca w tej kategorii – prof. Janusz A. Majcherek. Zwycięzca każdej kategorii otrzymał srebrną statuetkę Nike, autorstwa artysty plastyka Pawła Szcześniaka, oraz otwartą polisę o wartości 5000 zł na wybrane ryzyka ubezpieczeniowe.

Nagrody wręczono podczas uroczystej ceremonii, która już od lat odbywa się w gmachu Opery Krakowskiej. Tegoroczna gala zgromadziła kilkuset gości, a uroczystość uświetnił występ Marty Honzatko, która zaśpiewała piosenki Aleksandra Brzezińskiego i Michała Zabłockiego.

źródło: www.allianz.pl

Data opublikowania: 28.02.2011