Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozdano MediaTory

Strona WWW: www.mediatory.pl

W sobotę 28 listopada 2009 r. w Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczystość wręczenia MediaTorów - studenckich nagród dziennikarskich, którymi studenci dziennikarstwa z publicznych uczelni doceniają swoje autorytety. Pomysł organizacji MediaTorów powstał w Kole Naukowym Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2006 roku. Za koordynację Plebiscytu oraz organizację uroczystej Gali rozdania statuetek MediaTorów 2009 odpowiedzialny jest zespół studentów dziennikarstwa i politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mediatory wrosły już w polską kulturę i stały się jednymi z najważniejszych nagród w polskim środowisku dziennikarskim. Salę Auditorium Maximum zapełniło około 2000 osób, ponadto liczne grono internautów mogło oglądać uroczystość dzięki transmisji przeprowadzanej w internecie przez Onet.

MediaTory przyznawane są w 9 kategoriach. Najpierw tworzona jest lista nominowanych, a dopiero z niej wybierany jest ostateczny zwycięzca.

Kategorie, ich opis i spis tegorocznych zwycięzców poniżej:

w kategorii AuTORytet, w której nagradzani są dziennikarze za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów:
Hanna Krall - za tworzenie wielkich reportaży z małych fragmentów rzeczywistości, a także za podsumowanie w "Różowych strusich piórach" ostatniego półwiecza z jedyną w swoim rodzaju gracją i kunsztem.
w kategorii NawigaTOR, w której nagradzani są publicyści, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą:
Piotr Najsztub (Przekrój, Viva) - za to, że wciąż jest królem wywiadu prasowego, a hasło "Najsztub pyta" kojarzy się czytelnikom z zawsze satysfakcjonującymi odpowiedziami.
w kategorii TORpeda, w której nagradza się za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać:
Anita Werner (Fakty TVN, TVN24) - za refleks, błyskotliwość i profesjonalizm pokazywany na każdym kroku, za kobiecość w męskim świecie mediów.
w kategorii DetonaTOR, w której nagradza się za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów:
Katarzyna Świerczyńska (Dziennik: Wynajęła brzuch. Będzie walczyć o dziecko.) - za opisanie bezprecedensowej sprawy surogatki chcącej odzyskać dziecko, za próbę ustalenia, czy matką jest kobieta, która urodziła dziecko, czy ta, która je wychowała.
w kategorii AkumulaTOR, w której nagradza się za ładowanie odbiorców pozytywną energią:
Rafał Bryndal (Radio ZET) - za pokazywanie polskiej rzeczywistości w krzywym zwierciadle jako "Tępy doktor na ostrym dyżurze".
w kategorii PromoTOR, w której nagradza się za pokazywanie, że Internet to coś więcej niż e-mail i Google:
Szkoła Mistrzów Fotografii (Gazeta Wyborcza) - jedyna szkoła, do której z przyjemnością uczęszczają Polacy, za sprawą wybitnych nauczycieli - fotoreporterów Gazety Wyborczej oraz internautów - uczą się, jak robić dobre zdjęcia.
w kategorii ProwokaTOR, w której nagradza się ludzi mediów za odważne decyzje, które dają do myślenia:
Jacek Żakowski (Polityka) - za otwartą krytykę agresji słownej panującej w wirtualnym świecie w artykule Chamstwo hula w Internecie na łamach Gazety Wyborczej.
w kategorii InicjaTOR, w której nagradza się dziennikarzy za to, że pokazują, że można inaczej:
Jarosław Kuźniar (TVN 24) - za błyskotliwość i lekkość rozmów w Poranku TVN, których mógłby mu pozazdrościć niejeden showman.
w kategorii ReformaTOR za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem:
Kampania społeczna "Przeżyć raka" (Wprost) - za zmierzenie się z trudnym tematem i wytrwałą walkę o zmianę rzeczywistości, za przypominanie o tym, że życie ma się tylko jedno i zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron