Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji UJ najskuteczniejsi w naborze na aplikacje prawnicze

Na podstawie analizy wyników wstępnych egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni wyższych najlepiej przygotowujących studentów do tego egzaminu w latach 2008-2010. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego okazał się również najskuteczniejszy w przygotowaniu swoich studentów do egzaminu na aplikacje adwokacką i radcowską w 2010 r.

W naborze na aplikację ogólną przyjętych zostało 42% starających się absolwentów kierunku prawo, drugie miejsce zajął Uniwersytet Łódzki, który uzyskał 34% przyjętych kandydatów.

Podobnie pierwsze miejsce zajęli nasi absolwenci w naborze na aplikacje korporacyjne. Na aplikację adwokacką dostało się 60,16% kandydatów z UJ, drugi był Uniwersytet Śląski - 41,26%, przy średniej krajowej wynoszącej 33,33%.

Na aplikację radcowską absolwenci UJ przyjęci zostali w 47,41%, zajmujący drugie miejsce absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego - w 31,1%, średnia krajowa wynosiła 28%.

Jedynie w staraniach o przyjęcie na aplikację notarialną wyprzedzili nas absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego (38 %). UJ uzyskał nieco ponad 2% mniej - 35,48%, zaś średnia krajowa wynosiła 21,23%.

Analiza zbiorcza obejmująca wszystkie uczelnie, z których kandydaci starali się o przyjęcie na aplikacje korporacyjne (ogółem na adwokacką, radcowską oraz notarialną), wskazuje, iż Uniwersytet Jagielloński zajmuje nie tylko pierwsze miejsce, z 50,95% odsetkiem zdawalności, lecz także dystans, jaki dzieli go od uczelni plasujących się na drugim (Uniwersytet Warszawski - 32,1% zdawalności) i trzecim (Uniwersytet Łódzki - 31,3% zdawalności) miejscu. Ta prawidłowość obserwowalna jest od roku 2008, od kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje tego typu analiz.

Data opublikowania: 29.03.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka