10 numer NIMBa

Nauka 2.0, nauka otwarta, nowa nauka lub postnauka - opisane przekrojowo i eksperymentalnie to esencja nowego numeru NIMBa (10). Po za tym w NIMBie:  o genetyce -  nauce nowatorskiej i użytecznej; fotokatalizie i "pomidorach bez chemii", patentach, których nie można otrzymać oraz nowym zapisie równania Einsteina. Także działania i propozycje CITTRU, rekomendacje, felietony, ciekawostki.  Wydawcą czasopisma jest CITTRU.

W numerze:

Nauka: konieczna aktualizacja - Przekrojowo o Nauce 2.0, Jak? Po co? Dla kogo? Otwarte laboratoria i nierozstrzygnięte wątpliwości;

Ja i nauka otwarta - Kamil Kamiński (Chemia UJ) o swoich doświadczeniach i refleksjach związanych z nowa nauką. Inspirujące!

DowódNieAnonimowy - jak rozpoznać po śladach DNA czy przestępca był brunetem czy blondynem. Nowoczesna genetyka na tropie!

Fotokataliza w pozytywnym świetle - Procesy chemiczne z udziałem światła: to ma przyszłość;worami;

Akta personalne: dr hab. Wojciech Macyk, autor kilku odkryć związanych z fotokatalizą odpowiada na pytania zawodowe i (pół)prywatne;

Strona internetowa: niezbędnik - podstawowe pojęcia, dzięki znajomości których nie dasz się zapędzić w kozi róg byle webmasterowi;

Jak nie dostać patentu... - góralskie wzory, programy komputerowe, teorie naukowe i sposoby leczenia - czyli to czego zastrzec nie można;

Aberracje i asocjacje - felietony (około)naukowe. Pisze dla nas m.in. Paweł Szczęsny - promotor Nauki 2.0 w Polsce;

CITTRU w akcji - informacje, propozycje, rekomendacje i antyrekomendacje!

A na powitanie - Gabinet osobowości - profile naukowców od starożytności do współczesności.

Zapraszamy do lektury

Data opublikowania: 04.04.2011