Małopolska Liga Akademicka oraz Akademickie Mistrzostwa Polski wystartowały

Po przerwie semestralnej wznowione zostały sportowe zmagania w Małopolskiej Lidze Akademickiej i Akademickich Mistrzostwach Polski.

Początek marca to jak co roku rywalizacja narciarzy i snowboardzistów z całej Polski o tytuł Akademickiego Mistrza Polski. W tegorocznych zawodach rozegranych na stoku Harenda w Zakopanem wzięło udział prawie 1000 zawodników, zimowe święto sportowe trwało ponad tydzień. Wśród nich znaleźli się nasi reprezentanci pod opieką trenera Piotra Nowackiego. Zawody obficie zostały zroszone deszczem medali, ich grad dotarł do Krakowa. Kobiety były najlepsze wśród Uniwersytetów (4m. w klasyfikacji generalnej) mężczyźni cieszyli się ze srebrnego medalu w typie Uniwersytety (9m. klasyfikacji generalnej). Wyróżniającymi się zawodnikami w kadrze UJ byli Weronika Biela, studentka Wydziału Matematyki i Informatyki, zdobywczyni dwóch medali indywidualnych oraz Michał Markiewicz, student Wydziału Prawa i Administracji zdobywca srebrnego medalu.

Druga z zimowych ekip, tj. snowboardzistów, spisała się jeszcze lepiej. Kobiety zdeklasowały rywalki zdobywając tytuł Akademickich Mistrzyń Polski. Indywidualnie złoto wywalczyła Aleksandra Król, studentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, brąz zaś multimedalistka Weronika Biela studentka Wydziału Matematyki i Informatyki. Zawodniczki te są członkiniami snowboardowej kadry Polski. Panowie indywidualnie nie mogli poszczycić się takimi osiągnięciami, zgarnęli za to brąz w kategorii Uniwersytety.

O medal Akademickich Mistrzostw Polski otarły się drużyny sekcji wspinaczki KU AZS UJ zarówno Panie jak i Panowie zajęli 4 miejsce w kategorii Uniwersytet (zawody odbyły się w dniach 18-20 marca w Katowicach). Co nie udało się drużynie wywalczyli indywidualnie studenci: Jakub Pociecha, Wydział Biologii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Monika Piasecka studentka wydziału Filologicznego. Srebrne medale AMP wzbogaciły kolekcję medalową tych reprezentantów Polski.

Kilka dni temu (2 kwietnia) do Krakowa z Łodzi powróciła kadra Uniwersytetu Jagiellońskiego w biegach przełajowych. Nie był to „pusty przejazd", Panie Anna Borawska, Magdalena Kozłowska, Magdalena Nabielec, Justyna Chłosta, Anna Posmysz, pod opieką trenera Leszka Kałki wybiegały brąz w kategorii Uniwersytety.

Nabierają tempa finałowe starty reprezentacji KU AZS UJ w cyklu AMP.

Półfinałowe zmagania w Białymstoku zakończyli judocy pod opieką trenera Dariusza Tylka, awans do Opolskiego Finału AMP uzyskało 7 zawodników, którzy wraz z piątką kobiet będą walczyć o medale. Dobre wyniki zanotowali członkowie sekcji pływackiej. 17osobowa kadra pod opieką Jerzego Buwaja i Michała Syrycy, wyjeżdża 16 kwietnia do Katowic. Rywalizację w półfinałowych zmaganiach o awans do Finału AMP zaczynają koszykarze pod opieką trenera Leszka Cięszkiego oraz siatkarze prowadzeni przez trenera Zenona Matrasa. W kolejnym tygodniu startują badmintoniści, aerobic sportowy, siatkarki, wioślarze. Liczymy, iż na akademickich arenach całej Polski (od Bałtyku po Tatry) AZS-iacki gryf i berła uniwersyteckie będą godnie reprezentowane przez naszych członków.

Dużo rozstrzygnięć jest już też na małopolskim podwórku. Zakończyły się, trwające od października zmagania w Małopolskiej Lidze Akademickiej w pływaniu. Nasi studenci oraz studentki „wypływali" srebrne medale ustępując jedynie AWF-owi wśród Pań i AGH wśród Panów – co jest duża i pozytywnym zaskoczeniem. Koszykarze zdobyli brąz po zaciętym boju z Kolegami z Uniwersytetu Pedagogicznego, takiemu zadaniu nie sprostali siatkarze którzy w ulegli zawodnikom AWF-u, zajmując 4 miejsce w MLA. Nasze siatkarki wygrywając w siostrzanym pojedynku z Collegium Medicum zajęły 5 miejsce. Z niecierpliwością czekamy na finałowy mecz koszykarek. Prowadzone przez trenera Dariusz Osolińskiego zawodniczki rywalizować będą w Finale MLA o złoto, z AZS-iaczkami z Krakowskiej Akademii. Po kiepskiej jesieni rewelacyjnie rundę wiosenną rozpoczęli piłkarze nożni, którzy zanotowali 3 kolejne zwycięstwa i walczą o miejsce premiowane startem w Półfinale Akademickich Mistrzostw Polski. Czy drużyna Macieja Musiała sprosta temu zadaniu? Walka o tytuł Mistrza Małopolskiej Ligi Akademickiej toczy się jak zawsze do ostatniego „gwizdka sędziego", na bieżąco informować będziemy o jej przebiegu.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę www.azs.uj.edu.pl, gdzie na bieżąco można śledzić co i kto w akademickim sporcie „gwiżdże";)

Szczegółowe wyniki AMP i MLA na: www.azs.krakow.pl i www.amp.azs.pl

Data opublikowania: 08.04.2011