Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2011 Rokiem Chemii

Rok 2011 został ogłoszony przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Chemii. W Polsce i we Francji dodatkowo obchodzony on jest również jako Rok Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował bogaty program obchodów. Obfituje on w wiele imprez popularnonaukowych, konferencji i spotkań.

W kwietniu w budynku chemików przy ul. Ingardena 3 prezentowana jest planszowa wystawa poświęcona życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Przygotowało ją Muzeum Marii Curie w Paryżu. Wernisaż wystawy miał miejsce w styczniu 2011 w Instytucie Francuskim w Krakowie. Na Wydziale Chemii można ją oglądać do 30 kwietnia.

– Organizujemy dużo imprez, które mają na celu promocje naszego Wydziału wśród młodzieży, szczególnie ze szkół średnich – mówi Alicja Rafalska-Łasocha z Biura Karier i Promocji Wydziału Chemii UJ. 16 kwietnia będzie finał Konkursu Wiedzy Chemicznej. Zbiega on się z Dniami Otwartymi Wydziału. – Poszczególne zakłady zapraszają młodzież do siebie pokazują pracę chemika jak również to, czego młodzi ludzie mogą się u nas nauczyć i w jaki sposób tę wiedzę wykorzystywać w swojej pracy zawodowej – opowiada. – Dzisiaj z naukami ścisłymi różnie bywa, a takie pojęcia, jak chemiczny czy syntetyczny, kojarzą się ze spowodowanym przez człowieka zanieczyszczeniem i skażeniem środowiska. My chcemy pokazać młodzieży, że chemia to też kosmetyki, lekarstwa czy różne dodatki do żywności, które sprawiają, że jest ona dłużej smaczna i świeża. Pokazujemy dobrą twarz chemii – dodaje.

Od 12 maja w Kawiarni „U Pęcherza" w Collegium Maius będzie można oglądać wystawę poświęconą związkom Marii Sklodowskiej-Curie z krakowskim środowiskiem naukowym, a w sali kinowej będzie wyświetlany film z 1946 roku pt. „Madame Curie".Wystawa prezentuje środowisko uniwersyteckie na przełomie wieków. Zakłady chemii należały wtedy do najlepszych w Europie, a profesorowie: Olszewski, Estreicher i Szyszkowski współpracowali z noblistami z niemieckich, angielskich i francuskich ośrodków naukowych. Podczas majowego Festiwalu Nauki chemicy tradycyjnie będą mieć swój namiot na płycie rynku. Będą zachęcać młodych ludzi do studiowania chemii, a jeszcze młodszym pokazywać „ładną chemię".

Zjazdu Chemików Absolwentów UJ będzie częściowo poświęcony jubileuszowi 30-lecia Wydziału Chemii UJ, który przypada w tym roku. Swoje wykłady wygłoszą m.in. prof. Grażyna Stochel, dziekan Wydziału Chemii i prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN, który również studiował na naszym Wydziale. Przed wakacjami wydany zostanie również specjalny numer „Alma Mater", poświęcony chemii.

W czerwcu dziekani wydziałów chemicznych uczelni polskich przyjadą do Krakowa na zjazd. Kolejna duża impreza Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików odbędzie we wrześniu. – Wspólnie z innymi wydziałami chemicznymi chcemy na nie zaprosić 200 młodych ludzi zainteresowanych chemią. Będą to osoby typowane przez regionalne komitety olimpiady chemicznej – mówi Alicja Rafalska-Łasocha. – To tylko niektóre z wielu propozycji, które przygotowaliśmy w związku z Międzynarodowym Rokiem Chemii. Jak widać dzieje się  i dziać się będzie u nas bardzo dużo – dodaje.

Harmonogram Międzynarodowego Roku Chemii i Roku Marii Skłodowskiej-Curie na Wydziale Chemii UJ

(KMN)

Data opublikowania: 18.04.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec

Widok zawartości stron Widok zawartości stron