Wybitny fizyk otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa

Uroczystość wręczenia Nagród Miasta Krakowa 2013 (Fot. Wiesław Majka / UMK)

Profesor Adam Strzałkowski otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa 2013 w kategorii Nauka i Technika. Oprócz osiągnięć naukowych, doceniono także działalność dydaktyczną oraz naukowo-organizacyjną Profesora, a w tym:

• stworzenie krakowskiego ośrodka badań w zakresie fizyki jądrowej
  • stworzenie ośrodka badań radioastronomii,
  • stworzenie naukowego ośrodka badań fizycznych w Katowicach w oparciu o doświadczenia krakowskiego ośrodka naukowego,
  • promowanie krakowskiego ośrodka naukowego w międzynarodowym środowisku badawczym.

- Nagrody Miasta Krakowa to wyjątkowe wyróżnienie, które otrzymują osoby o niepodważalnym znaczeniu, cieszące się najwyższym autorytetem, których dorobek i dokonania są powszechnie cenione. Gratuluję im wszystkim i cieszę się, że dołączają do grona tak wyjątkowych ambasadorów naszego miasta - mówił podczas uroczystości Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Zwyczaj nagradzania ludzi szczególnie zasłużonych dla miasta ma w Krakowie wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia w okresie dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o nagrodę lub za całokształt dokonań, a także za prace dyplomowe obronione w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje.

Profesor Adam Strzałkowski urodził się 26 listopada 1923 roku. Absolwent i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Autor m. in. Z najnowszych osiągnięć fizyki: Od symetrii w fizyce do unifikacji sił przyrody, Wstęp do fizyki jadra atomowego, O siłach rządzących światem: rzecz o podstawowych oddziaływaniach - grawitacyjnych, elektromagnetycznych, silnych i słabych, Z najnowszych osiągnięć fizyki. Łącznie prof. Strzałkowski jest autorem lub współautorem ponad 160 oryginalnych artykułów naukowych, z których wiele zyskało szeroki rozgłos i uznanie. Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany m. in. nagrodami Państwowej Rady d/s Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej, Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal Zasłużonego Nauczyciela.

Data opublikowania: 02.12.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały