Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrody Miasta Krakowa za rok 2011

Prof. dr hab. Antoni Jackowski, emerytowany profesor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, został laureatem tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki. Profesor został uhonorowany za osiągnięcia w zakresie geografii turyzmu i religii.

Z kolei wykładający w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Józef Opalski nagrodzony został w dziedzinie kultura i sztuka.

Podczas uroczystości, 15 grudnia 2011 roku w Urzędzie Miasta Krakowa, wręczono także wyróżnienia za prace dyplomowe. Otrzymali je m.in.: Edyta Gracz-Chmura, absolwentka Wydziału Polonistyki UJ, za pracę doktorską pt. "Literatura romantyczna w Krakowie 1827–1863" Zarys monograficzny" oraz Marcin Starzyński – absolwent Wydziału Historycznego, autor wyróżnionej pracy doktorskiej pt. "Krakowska rada miejska w średniowieczu".

Przyznanie Nagrody Miasta Krakowa jest wyrazem wielkiego uznania dla dokonań laureatów oraz dowodem na to, jak ogromny potencjał twórczy ma Kraków. Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo–badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez Prezydenta Miasta Krakowa Komisja Nagród, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po wnikliwej analizie wniosków, przedstawia propozycje Prezydentowi, który podejmuje decyzje o przyznaniu nagród. Komisja, która przyznała nagrody za 2011 r., pracowała pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Białasa.

Prof. Antoni Jackowski – współtwórca krakowskiej i polskiej szkoły geografii turyzmu, twórca nowego kierunku – geografii religii, w której to dziedzinie jest niekwestionowanym autorytetem. Antoni Jackowski był kierownikiem Zakładu Geografii Religii UJ, dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, dyrektorem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej, był członkiem Senatu UJ, przewodniczącym Rady Fundacji UJ. W 1994 roku utworzył Zakład Geografii Religii, drugi w Europie i jedyny w Polsce. W 1995 roku zaczął wydawać w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ periodyk naukowy "Peregrinus Cracoviensis", jedyne tego typu czasopismo w Europie, poświęcone szeroko rozumianej kulturze religijnej, szczególnie pielgrzymowaniu. Przez wiele lat działało w Instytucie interdyscyplinarne „Konwersatorium Pielgrzymkowe". Profesor Jackowski ma w swoim dorobku blisko 220 publikacji, w tym 20 książek. Od 2005 roku jest emerytowanym pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale nadal prowadzi seminarium magisterskie i doktoranckie. Fakt, że obecnie Instytut jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych placówek geograficznych w Europie, jest wielką zasługą profesora Jackowskiego.

Dr hab. Józef Opalski – reżyser teatralny i operowy, tłumacz, muzykolog, literaturoznawca, publicysta, organizator festiwali, pedagog. Od 1970 roku wykłada na Wydziale Polonistyki UJ w Katedrze Historii i Teorii Teatru, od 1974 także na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST. W latach 1980–1990 był kierownikiem artystycznym Starego Teatru, w latach 1975–1996 Opery Krakowskiej, w 1986 roku Teatru Ewy Demarczyk. Jest członkiem Rad Artystycznych wielu teatrów w Polsce. Założył specjalizację wokalno-aktorską i pierwsze w Polsce studia Reżyserii Teatru Muzycznego w krakowskiej PWST. Uczył m.in.: w Neapolu, Los Angeles, Mediolanie. Z ponad 60 prac reżyserskich należy wymienić m.in.: „Rigoletto" Verdiego (1989), „Cosi fan tutte" Mozarta (1991) oraz prapremierę światową „Loterii na mężów" Szymanowskiego (2007), „Podróży zimowej" Barańczaka/Schuberta (2011) w Operze Krakowskiej, „Człowieka z La Manchy" Leigha w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1997), „Tango Piazzollę" A. Burzyńskiej (2007) w Teatrze Słowackiego w Krakowie, „Sekrety Nietoperzy" (2004) w Teatrze STU w Krakowie, „Pana Jowialskiego" A. Fredry w Teatrze Polonia w Warszawie (2010) i wiele innych. Jest autorem książek: „Wiersze o Szymanowskim"; „Chopin i Szymanowski w literaturze dwudziestolecia międzywojennego"; „Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie", „Wratislavia Cantans. Dzienniki festiwalowe", ponad 300 artykułów, recenzji oraz tłumaczeń.

Fot. Anna Wojnar

Data opublikowania: 15.12.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron