Sukces studentów prawa w międzynarodowym konkursie

Organizatorem 7. edycji Konkursu Mediacji w Sprawach Gospodarczych była Międzynarodowa Izba Handlowa w Paryżu. Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazła się wśród ośmiu najlepszych zespołów świata, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną za najlepszą współpracę z mediatorem. W 1/8 konkursu pokonali faworytów, a zarazem zwycięzcę, Moot Court z Wielkiej Brytanii. W ścisłym finale konkursu znalazły się:South Texas College of Law (USA), Bar Ilan University (Izrael) i FGV Sao Paulo Law School (Brazylia).

Uniwersytet Jagielloński reprezentowali: Olga Horbowy, Maria Kierska, Jakub Miejski oraz Piotr Semeniuk. Opiekę trenera pełniła dr Małgorzata Kożuch oraz doktorant Cezary Rogula.

Ideą Konkursu jest rozwój instytucji mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów handlowych oraz zdobycie umiejętności rozpoznawania i przekraczania barier kulturowych, stanowiących niejednokrotnie element sporów prawnych w wymiarze międzynarodowym. Polega on na symulacji mediacji na podstawie wcześniej przygotowanych stanów faktycznych. Studenci poprzez wcielenie się w rolę strony konfliktu - klienta oraz jego przedstawiciela - prawnika, starają się za pomocą poznanych taktyk mediacyjnych osiągnąć porozumienie z przeciwną drużyną. Mediatorami oraz sędziami konkursu zostają wybitni specjaliści i profesjonaliści zajmujący się mediacją. Dzięki temu wydarzenie to jest niezwykle prestiżowe i rozpoznawane na arenie międzynarodowej.

Data opublikowania: 28.02.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały