Podczas posiedzenia, które odbyło się w dniu 17 lutego 2012 r. Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich podjęła uchwałę nr 262 ws. stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w badaniach naukowych.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich uważa za konieczne niezwłoczne podjęcie działań umożliwiających zwolnienie wydatków dokonywanych w celu prowadzenia badań naukowych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.).

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich uważa, że obowiązujące obecnie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych poważnie utrudniają efektywną i terminową realizację badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych. Konieczność przygotowywania planów zakupów i usług, a także przeprowadzania długotrwałych i często uciążliwych procedur przetargowych stoi w sprzeczności ze specyfiką badań naukowych, polegających – co oczywiste - na odkrywaniu nieznanych wcześniej zjawisk, procesów lub mechanizmów.

Uchwała KRUP ws. stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w badaniach naukowych.

Data opublikowania: 28.02.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka