Trzech doktorantów z WBBiB laureatami konkursu VENTURES

Trzech doktorantów z WBBiB: Jarosław Jucha, Jacek Stępniewski oraz Krzysztof Szade otrzymało środki na badania oraz stypendia w ramach programu VENTURES realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

To ogromny sukces, jeżeli weźmie się pod uwagę, że łącznie finansowanie uzyskało tylko 9 projektów. Wśród pozostałych zwycięzców ósmej edycji konkursu są jeszcze dwie osoby z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasi doktoranci otrzymają na swoje badania 497 tys. złotych.

Tytuły nagrodzonych wniosków:

• "Otrzymywanie aptamerów RNA hamujących aktywność metaloproteaz ADAM10 i ADAM17, jako potencjalnych leków w terapii chorób nowotworowych i chorób o podłożu zapalnym",
  • "Nowe mechanizmy reprogramowania komórkowego wpływ kwasu walproinowego oraz oksygenazy hemowej-1"
  • "Nowy model badawczy do poszukiwania związków hamujących proangiogenną aktywność komórek macierzystych w niszy nowotworowej".

Program VENTURES adresowany jest do studentów jednolitych studiów magisterskich (po ukończeniu trzeciego roku studiów) lub studiów II stopnia, absolwentów (do trzech lat po ukończeniu studiów magisterskich) zatrudnionych na etatach naukowo-dydaktycznych oraz doktorantów (uczestników studiów doktoranckich). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności pracy naukowej w Polsce, zainteresowanie młodych uczonych pracą naukową, a także zwiększenie liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej. Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu trwa do 16 kwietnia 2012 r.

Źródło: www.fnp.org.pl

Data opublikowania: 28.02.2012