Ks. prof. Michał Heller otrzyma godność doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego, po zapoznaniu się z uchwałą Rady Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz uchwałą Rady Wydziału Filozofii UJ oraz po wysłuchaniu recenzji prof. dr. hab. Romana Dudy z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. dr. hab. Andrzeja Trautmana z Uniwersytetu Warszawskiego, popartych uchwałami Senatów wymienionych uczelni, postanowił nadać godność doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego ks. prof. Michałowi Hellerowi.

Decyzję o nadaniu godności doktora honoris causa UJ przyznano w szczególności:

• za badania zjawiska osobliwości w kosmologii relatywistycznej, oraz za pionierską koncepcję zastosowania nowej idei matematycznej, geometrii nieprzemiennej, do opisu Wszechświata w kosmologii kwantowej,
  • za wypracowanie i propagowanie koncepcji zgodnej koegzystencji nauki i racjonalnej wiary, według której obie dziedziny rozwijają się niezależnie, a zarazem korzystają wzajemnie z osiągnięć drugiej strony dla własnego rozwoju,
  • za ważne dociekania w zakresie filozofii w nauce, polegające na wyciąganiu doniosłych konsekwencji filozoficznych ze współczesnych nauk przyrodniczych, a zwłaszcza za dociekania nad matematycznością przyrody,
  • za krzewienie wiary, że racjonalność myślenia jest wielką wartością niezależnie od przekonań religijnych,
  • za inicjatywę i działania organizacyjne, które doprowadziły do powstania przedsięwzięć naukowych, takich jak Krakowska Grupa Kosmologiczna, Międzynarodowe Krakowskie Szkoły Kosmologiczne, Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych, a ostatnio za ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Uroczystość wręczenia nastąpi 12 maja br. podczas Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Data opublikowania: 29.02.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały