Zmarł prof. dr hab. Janusz Wojtusiak

2 kwietnia 2012 r. zmarł prof. dr hab. Janusz Wojtusiak – Kierownik Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, czołowy polski entomolog, pasjonat przyrody, badacz światowej fauny motyli.

Profesor Janusz Wojtusiak był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim od czasów studiów w latach 1959-1964, a następnie od 1966 roku jako pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Od 1980 roku kierował  Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1982-1986 pracował jako wykładowca w University of Nigeria w Nsukka. Wykładał także gościnnie w University of Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Przedmiotem badań profesora Janusza Wojtusiaka była etologia owadów, taksonomia motyli oraz zoogeografia. Jest autorem około stu prac naukowych, a także rozdziałów w książkach publikowanych w Polsce i za granicą oraz wielu artykułów popularnonaukowych. Był uznanym w Polsce i za granicą autorytetem w dziedzinie etologii i ekologii owadów, w tym owadów społecznych. Opisał sam lub we współautorstwie około 300 nowych dla nauki gatunków motyli.

Był szanowanym dydaktykiem, wieloletnim opiekunem Sekcji entomologicznej Koła Przyrodników Studentów UJ. Był także członkiem Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Etologicznego, Polskiego Towarzystwa Nurkowego, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika oraz wielu innych towarzystw naukowych. Był inicjatorem podpisania umów o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a szeregiem placówek naukowych i uniwersytetów południowoamerykańskich. Aktywnie uczestniczył w ich realizacji. Profesor Janusz Wojtusiak był ponadto doskonałym fotografikiem, o czym świadczą jego liczne zdjęcia zamieszczone w encyklopediach i albumach przyrodniczych. Jest także autorem filmów o przyrodzie Andów.

Profesor Janusz Wojtusiak był inicjatorem utworzenia nowoczesnego zbioru naukowego motyli w Muzeum Zoologicznym, obecnie jednego z największych i najcenniejszych pod względem naukowym w Europie. Z zamiłowania był alpinistą i speleologiem. W latach 60. brał udział w pierwszych polskich wyprawach alpinistycznych w Hindukusz. Uczestniczył także w wielu ekspedycjach naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą w latach 90. oraz w Andy Wenezueli, Peru, Ekwadoru, Boliwii i Kolumbii przez ostatnie 20 lat. Także prywatnie zbierał owady m.in. w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Tanzanii, które zasiliły zbiory Muzeum Zoologicznego UJ. Przez ostatnich kilka lat był seniorem budowy powstającego Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego i głównym autorem projektu jego wykorzystania w celach ekspozycyjnych i naukowych.

Data opublikowania: 02.04.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka