Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje dwa projekty prowadzone na UJ

Badania prowadzone przez Jagiellońskie Centrum Innowacji i Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ zostaną dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu "INNOTECH". Program skierowany jest do podmiotów podejmujących działania badawcze i prace przygotowawcze do wdrożenia, ukierunkowane na opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii, produktów lub usług, służących podniesieniu konkurencyjności polskiej gospodarki. Program podzielony jest na ścieżki In-Tech i Hi-Tech. Obie przeznaczone są dla różnego typu beneficjentów i wykorzystują różne instrumenty wsparcia.

Dofinansowanie NCBiR uzyskał projekt Nowa terapia przeciwnowotworowa oparta na modyfikowanym genetycznie szczepie bakterii Salmonella, który dotyczy praktycznego wykorzystania biotechnologii w medycynie. Nowe terapie skierowane przeciw nowotworom stanowią coraz bardziej naglące wyzwanie medyczne i społeczne, bowiem epidemia chorób nowotworowych narasta – stały się one jedną z najczęstszych przyczyn zgonu na świecie. Proponowana terapia, oparta na oryginalnej koncepcji badawczej i wynalazku dr. Michała Berety, wykazuje działanie lecznicze poprzez bezpośredni efekt toksyczny bakterii na komórki nowotworowe oraz dostarczenie sygnału mobilizującego układ odporności. Projekt realizuje Konsorcjum JCI-UJ, w którym rolę lidera pełni Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o., a WBBiB UJ jest partnerem prowadzącym fazę badawczą. NCBiR przyznało ponad 4 mln zł dofinansowania, z czego aż 2,2 mln zł przypada bezpośrednio na badania prowadzone przez zespół prof. Joanny Berety. W ciągu trzech lat Konsorcjum zamierza doprowadzić do powołania spółki, która będzie odpowiedzialna za dalszy rozwój opracowanej metody leczenia.

Drugim projektem nagrodzonym przez NCBiR jest Paskowy Pozytonowy Tomograf Emisyjny. Prowadzone przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ badania mają na celu zbudowanie, uruchomienie, przetestowanie oraz zoptymalizowanie prototypu nowych pozytonowych tomografów emisyjnych (PET) do diagnostyki medycznej, umożliwiających jednoczesne przestrzenne obrazowanie całego ciała pacjenta, z wykorzystaniem organicznych materiałów scyntylacyjnych. Organiczne detektory promieniowania gamma znacząco obniżą koszty wytworzenia urządzenia oraz zwiększą efektywność i szybkość odtwarzania obrazu dzięki zastosowaniu metody czasu przelotu (zwanej TOF – z ang. Time of Flight) z precyzją o około rząd wielkości lepszą niż w obecnych urządzeniach. Innowacyjność rozwiązania polega na rejestrowaniu kwantów gamma emitowanych z wnętrza ciała pacjenta za pomocą dużych bloków polimerowych, w których miejsce i czas uderzenia kwantu gamma określane jest na podstawie rozkładu czasu dotarcia sygnałów świetlnych do fotopowielaczy. Nowe urządzenie ma szanse być nie tylko tańsze, ale także szczególnie efektywne przy wykrywaniu przerzutów nowotworowych pojawiających się w dowolnym miejscu ciała pacjenta oraz w badaniach klinicznych nowych leków. Wdrażane rozwiązania zostały nagrodzone złotym medalem na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i NowychTechnologii Brussels Innova 2009.

Data opublikowania: 11.04.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron