Znamy zwycięzcę konkursu "Futuronauta"

Jury konkursu na najlepszy tekst futurystyczno-naukowy "Futuronauta", organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu, przyznało nagrodę główną Przemysławowi Zańko za tekst zatytułowany „Szczęście™".

7000 zł nagrody trafi do twórcy opowiadania, które prognozuje skutki udostępnienia oprogramowania podpowiadającego, jak zostać szczęśliwym. Okazuje się – według wizji autora – że szczęście to nie tylko rozkoszowanie się dźwiękami V Symfonii i wizyta w galerii dział Rembrandta, ale głęboko ukryta w ludziach przemoc, perfidia, okrucieństwo. Warto sięgnąć do zwycięskiego tekstu dostępnego – tak jak i pozostałe opowiadania konkursowe – na stronie www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl

Krótkie, sarkastyczne, bardzo „Lemowskie" – o  niemożliwości  programowania szczęścia i osiągania go w sposób prosty – tak podsumował zwycięski tekst prof. Jerzy Jarzębski, jeden z jurorów konkursu. Podobnego zdania byli pozostali oceniający. Jacek Dukaj podkreślił wiarygodności i konsekwentne rozwinięcie pomysłu autora, zaś Sławomira Zagórskiego, szefa Działu Nauka "Gazety Wyborczej" ujęła doskonała puenta tego opowiadania. Warto podkreślić, że „Szczęście™" w ocenie jury nieznacznie tylko wyprzedziło tekst „A jednak Babel" Stanisława Witeckiego. Głównym motywem tej futurystycznej wizji jest wielojęzyczność świata i konsekwencje jej zaniku. W ścisłym finale znalazł się też tekst „Bunt maszyn" Michała Cholewy.

Przemysław Zańko jest studentem polonistyki UJ. Jak sam mówi o sobie: piszę prozę, gram w RPG, interesuję się przekładem, ludologią i popkulturą. W wolnych chwilach zarabiam na życie.

W konkursie przyznane zostały także wyróżnienia dodatkowe. Nagrodę Rektora UJ prof. Karola Musioła otrzymało opowiadanie „Roślina jako twórca kultury" Marcina Kowalczyka, nagrodzone za inspirujący pomysł oraz humorystyczne i nieszablonowe przedstawienie nieoczekiwanych efektów rozwoju nauki. Marcin Kowalczyk swym laurem podzieli się z Przemysławem Zańko, zdobywcą nagrody głównej, którego kolejny tekst konkursowy „Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?" został doceniony za: wskazanie dróg rozwoju ludzkiego tworzenia, opartego o sztuczną inteligencję i rozwój technologii informacyjnych, w tym za przewidywania dotyczące sfery naukowej. Obaj autorzy otrzymają po 1000 zł.

Swoją nagrodę, w wysokości 2000 zł,  przyznało też CITTRU - w kategorii tekstów humanistycznych, laur przyznano Justynie Janik za opowiadanie „Wstręt". W uzasadnieniu nagrody podkreślono takie walory jej działa jak:literackie przedstawienie dylematów człowieka w konfrontacji z technologią, która go imituje oraz ukazanie ponadczasowego problemu ludzkiej tożsamości. Czy kiedyś znienawidzimy nasze awatary i androidy powstałe na nasze podobieństwo? Czy strach przez ukrytą odmiennością jest uniwersalnym składnikiem ludzkiej natury? To pytania, które porusza  „Wstręt".

Przypomnieć warto, że na początku kwietnia zakończyło się głosowania internautów, którzy jako zwycięzcę wskazali tekst „Cisza" Jakuba Jana Bażeli.

Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce 17 kwietnia 2012 w trakcie rozpoczęcia krakowskiego Forum Nowej Nauki. Wydarzenia z gali oraz całego Forum będzie można śledzić także w internecie poprzez stronę: www.nauka2.0.cittru.uj.edu.pl oraz profil Facebooka: www.facebook.com/nimb.cittru.

Celem konkursu było zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości, pokazanie, że nauka ma wymiar praktyczny, może być frapująca, czasem zagadkowa, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji.

Konkurs „Futuronauta" oraz Forum Nowej Nauki są elementami autorskiego programu CITTRU ODKRYJprzestrzenieNOWEJnauki- promującego różnorodne trendy i narzędzia nowoczesnej nauki . W jego ramach znalazło się także wydanie publikacji z zestawem 33 najlepszych tekstów futurystyczno-naukowych. Będzie ona dostępna w drugiej połowie 2012 roku.

Data opublikowania: 13.04.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka