Sukces studentów UJ na międzynarodowym kongresie naukowym UNIV w Rzymie

Na odbywającym się w dniach od 31 marca do 8 kwietnia w Rzymie międzynarodowym kongresie naukowym UNIV, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odnieśli sukces w konkurencji UNIVTube - czyli filmu krótkometrażowego.

Yuriy Hural (pochodzący ze Lwowa student international business na UEK), Grzegorz Blicharz (student prawa i filozofii na UJ) oraz Karol Kloc (student europeistyki na UJ) zdobyli drugie miejsce i związane z tym trofeum - Srebrną Pinię za wartość edukacyjną filmu.

Ich produkcja pod tytułem "Power of Beauty. The Power of Life" opowiada o życiu Martynki - dziewczynki która urodziła się z zespołem Downa. Jej życie pokazane jest w filmie, przez pryzmat uczyć i słów jej bliskich, która mówi jak wyglądają relację w rodzinie po pojawieniu się Martysi. Film pokazuje jak piękne i radosne może być życie dziecka, nawet jeśli ono nie przystaje do współczesnych standardów "jakości życia".

Tegorocznym tematem UNIVu była "Moc Piękna" (Pulchrum. The Power of Beauty). Kongres organizowany jest przez włoski Institute for University Cooperation (ICU), odbywa się co roku w Rzymie podczas Wielkiego Tygodnia i gromadzi tysiące studentów ze wszystkich kontynentów. Jest to również okazja do uczestniczenia w uroczystościach Triduum Paschalnego z Ojcem Świętym. Pierwszy raz UNIV został zorganizowany w 1968 roku z inicjatywy św. Josemarii Escriva, założyciela Opus Dei. Aktualnie konkursy odbywają się w kategoriach prezentacji eseju, case competition, projektu społecznego, plakatu i właśnie filmu krótkometrażowego (UNIVTube).

Film powstał w ramach działalności Ośrodka Akademickiego Barbakan w Krakowie (www.barbakan.edu.pl). Można go obejrzeć na kanale You Tube

Data opublikowania: 13.04.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka