Studenci UJ zwyciężyli w zawodach robotów

Studenci z całego kraju wzięli udział w sobotnich Ogólnopolskich Zawodach Robotyki - PozRobot 2012. Turniej odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Najlepsi okazali się żacy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Kamil Kraszewski, Piotr Wałaszek i Michał Wnukowski z Koła Naukowego Robotyki "Robotics" działającego przy przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. Drugie i trzecie miejsce zajęli studenci Politechniki Białostockiej.

Uczestnicy musieli zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota, który wykona wskazane zadania konkursowe. W tym roku był to OCR - prawidłowe odczytanie znaków i liczb, GPS - pokonanie wyznaczonej na planszy trasy oraz "Snake" polegający na zaprojektowaniu i zaprogramowaniu robota zdolnego do wyszukania i przejechania możliwie najdłuższej ścieżki po planszy 6×6 pól omijając przy tym przeszkody.

Studenci pracowali na zestawie Lego Mindstorms, specjalnie przygotowanym zestawie klocków, wyposażonym w czujniki oraz programowalny mikrokomputer. Organizatorem konkursu było Koło Naukowe Robotyki WMI UAM, Grupa Robocza Inżynierii Kognitywistycznej oraz Fundacja PozRobot.

Data opublikowania: 16.04.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały