Minister Lena Kolarska-Bobińska w Uniwersytecie Jagiellońskim

Spotkanie z dziennikarzami oraz zwiedzanie kompleksu Paderevianum II i Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej - to główne punkty poniedziałkowej wizyty w Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na spotkaniu z dziennikarzami szefowa resortu nauki przedstawiła założenia nowego programu edukacji filozoficznej, który ma zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Projekt ministerstwa będzie realizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), a pilotaż programu ma wystartować w przyszłym roku.

Następnie prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki oraz dr hab. Władysław Witalisz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Filologicznego oprowadzili minister nauki po kompleksie Paderevianum II. Od przyszłego roku akademickiego nowe budynki, o powierzchni ponad 9 tys. m kw., posłużą Instytutowi Filologii Germańskiej, Instytutowi Filologii Angielskiej i Katedrze Językoznawstwa Ogólnego. Dodatkowo ok. 300 m kw. powierzchni przekazano Działowi ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Ponadto w budynku A powstała nowoczesna biblioteka wydziałowa.

Na koniec wizyty na UJ prof. Lena Kolarska-Bobińska zwiedziła Jagiellońską Bibliotekę Cyfrową, która udostępnia za pomocą internetu ponad 280 tysięcy publikacji, w tym cyfrowe kopie unikatowych rękopisów, grafiki, muzykaliów, starodruków czy XIX-wiecznych czasopism. W cyfrowej ofercie znajdują się także najnowsze artykuły i publikacje naukowe oraz zbiory audiowizualne.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim