Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozpoczął się piąty sezon badawczy ekspedycji UJ na Cyprze

Rozpoczął się piąty sezon badawczy ekspedycji UJ na Cyprze

W tegoroczny sezon prac wykopaliskowych w ramach Paphos Agora Project zaangażowanych zostanie rekordowa liczba ok. 70 osób. Obok licznej kadry specjalistycznej będą to studenci, doktoranci i wolontariusze. W badaniach wezmą również udział specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu w Hamburgu.

Pierwszy etap badań uniwersyteckich archeologów, finansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki "Opus" i środków statutowych Wydziału Historycznego UJ oraz sponsorskich, obejmował lata 2011-2014. Prace prowadzone były pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ.

- Po czterech kampaniach wykopaliskowych i pracach studyjnych możemy stwierdzić, że odnieśliśmy wielki sukces. W tak krótkim czasie udało sie stwierdzić po pierwsze, że miejsce, gdzie prowadzimy badania to rzeczywiście Agora. Natomiast odkrycie dwóch dużych budowli o charakterze publicznym, datowanych na okres hellenistyczny, pozwala stwierdzić, że odkryliśmy Agorą hellenistyczną miasta Pafos, która funkcjonowała w tym samym miejscu, co rzymska - mówi prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Tegoroczne badania będą możliwe dzięki uzyskaniu nowego grantu w konkursie "Maestro 6". Na realizację projektu Agora oraz infrastruktura i aktywność gospodarcza Pafos, stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru na podstawie badań interdyscyplinarnych NCN przeznaczy niemal 3 mln zł. Kontynuowane będą prace na samej Agorze, gdzie do przebadania zostało 95 proc. Terenu. Naukowcy zamierzają zrekonstruować sposób funkcjonowania tej przestrzeni publicznej, jej wygląd i czas istnienia.

- W drugim etapie projektu wychodzimy również poza Agorę. Naszym celem będzie poszukiwanie metodami geofizycznymi infrastruktury gospodarczej starożytnego Pafos oraz podjęcie próby rekonstrukcji aktywności ekonomicznej miasta. Zbadane zostanie też znaczenie ekonomiczne miasta i jego kontakty handlowe na wyspie oraz szerzej, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - informuje prof. E. Papuci-Władyka.

W badaniach wezmą również udział specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu w Hamburgu.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Polecamy również
BN i BJ otrzymały fundusze na kontynuację projektu Patrimonium
Wirusolog z MCB UJ wiceprezesem zespołu ds. COVID-19 w PAN
Neutrina ujawniły ostatnią niewiadomą generatora energii w Słońcu
Rusza rekrutacja na studia w UJ na rok akademicki 2020/2021

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj