Konsul USA z wizytą na UJ

3 września 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła delegacja Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, na czele z konsulem generalnym Walterem Braunohlerem, któremu towarzyszyli konsul ds. prasy i kultury Pam DeVolder oraz doradczyni ds. edukacji Maria Brzostek.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z prorektorem UJ ds. dydaktyki prof. Andrzejem Manią. Rozmowy dotyczyły m.in. różnych form współpracy między UJ a uczelniami amerykańskimi,  studiów amerykańskich na UJ, a także historii kontaktów pomiędzy uniwersytetem a korpusem dyplomatycznym USA w Polsce. Prorektor podkreślił przy tym, że uczelnie ze Stanów Zjednoczonych znajdują się w ścisłej czołówce partnerów zagranicznych najstarszej uczelni w Polsce. Następnie Prof. Andrzej Mania oprowadził delegację amerykańską po najważniejszych miejscach w Collegium Novum.

Centralną częścią wizyty było spotkanie w gabinecie rektora, w którym ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczyli rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania oraz prorektor ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler. W trakcie rozmowy goście zapoznali się z historią Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z jego współczesną rolą. Szczególną uwagę poświęcono przy tym studiom zagranicznym, współpracy z uczelniami amerykańskimi i rozwojowi nowoczesnej infrastruktury badawczej, w tym synchrotronu SOLARIS. Nawiązano również do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego  w Krakowie, który powstał w latach 60. XX wieku dzięki inicjatywie polonii amerykańskiej wspartej funduszami rządu USA. Spotkanie zakończyło się wymianą okolicznościowych prezentów.

Konsul Generalny Walter Braunohler rozpoczął służbę dyplomatyczną w Krakowie w dniu 13 sierpnia 2015 roku. Swoją karierę dyplomatyczną zainaugurował w 2002 roku. Przed przyjazdem do Polski pracował kolejno w placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Sudanie, Australii, Iraku oraz Tajlandii.

Walter Braunohler urodził się i wychował w zachodniej części Stanu Michigan. Ukończył Uniwersytet Michigan w mieście Ann Arbor ze stopniem licencjata w dziedzinie nauk politycznych oraz magistra w dziedzinie polityki publicznej. Zanim rozpoczął pracę w  Departamencie Stanu, pracował w Biurze Kontroli Rządu.

Pam DeVolder jest Konsulem ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Przed przyjazdem do Polski pracowała na stanowisku Konsula ds. Prasy i Kultury w Laosie (2011-2014), a wcześniej pracowała kolejno jako Zastępca Attaché ds. Prasy i Kultury w Berlinie (2007-2010), Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych w dziale Konsularnym w Malawii (2005-2007) oraz Konsul ds. Ekonomicznych w Kambodży (2003-2005).

Konsul Pam DeVolder ma tytuł licencjata Ekonomii Politycznej Społeczeństw Uprzemysłowionych  Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley oraz stopień magistra Nauk Ekosytemu i Ochrony Środowiska  Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Przed wstąpieniem do amerykańskiej służby dyplomatycznej w 2002 roku,  zajmowała się doskonaleniem metod rekultywowania obszarów zanieczyszczonych.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim