Wybitni uniwersyteccy uczeni uhonorowani przez FNP

Prof. Wojciech Bałus z Wydziału Historycznego, prof. Bartosz Brożek z Wydziału Prawa i Administracji oraz dr hab. Adam Chuderski z Wydziału Filozoficznego zostali laureatami subsydiów profesorskich Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) 18. edycji programu Mistrz. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 28 października na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Celem realizowanego od 1998 r. programu Mistrz jest wspieranie wybitnych uczonych ze wszystkich dziedzin, łączących pracę badawczą na światowym poziomie z kształceniem młodego pokolenia badaczy. Laureaci otrzymują maksymalnie 300 tysięcy złotych. Pieniądze będzie można wykorzystać na intensyfikowanie już prowadzonych badań lub też na rozpoczęcie zupełnie nowego projektu badawczego.

Zwycięzcy są wybierani w trybie zamkniętego konkursu opartego na nominacjach środowiska naukowego. Wszystkie zgłoszone projekty badawcze podlegają dwustopniowej ocenie. Najpierw dokonują jej recenzenci, a później panel ekspertów.

Co roku konkurs dotyczy innego obszaru nauki. W 2015 roku był skierowany do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła siedmiu laureatów, wśród których znalazło się aż trzech uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Wojciech Bałus, kierownik Zakładu Dziejów Myśli o Sztuce i Metodologii Historii Sztuki Wydziału Historycznego, będzie realizował projekt Od materialnego do niematerialnego medium. Przemiany sztuki w drugiej połowie XX wieku a dyskurs historii sztuki. Przedmiotem badań będą dzieła sztuki nowoczesnej nie mające materialnej formy (np. instalacje czy prace video), powstające od połowy dwudziestego wieku do dzisiaj. Efektem prac będzie stworzenie nowej metodologii badania sztuki współczesnej.

Z kolei prof. Bartosz Brożek, kierownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji, subsydium profesorskie otrzymał na realizację projektu Prawo i neurobiologia: nowy paradygmat filozofii prawa, w ramach którego będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, jak rozwój neurobiologii i nauk kognitywnych może wpłynąć na kształt instytucji prawnych. Badania te mogą przyczynić się zarówno do lepszego zrozumienia jak działa prawo, jak i do powstania nowego paradygmatu w naukach prawnych.

Trzeci laureat - dr hab. Adam Chuderski z Zakładu Kognitywistyki Wydziału Filozoficznego - będzie prowadził projekt Neuro-logika: oscylacyjne mechanizmy zdolności rozumowania, polegający na zgłębianiu "języka umysłu", czyli mechanizmów, jakimi posługuje się ludzki mózg w celu kodowania i przetwarzania abstrakcyjnych informacji. Dzięki jego badaniom będzie można zrozumieć przyczyny różnic w poziomie inteligencji pomiędzy ludźmi, a także opracować metody trenowania i poprawiania skuteczności myślenia.

Pozostali nagrodzeni to prof. Piotr Gutowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Marek Kwiek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Stanisław Wiech z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i dr hab. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

Pełny zapis uroczystości jest dostępny na kanale FNP na portalu YouTube.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ