Miasto Kraków uhonorowało dr. Bronisława Maja

Dr Bronisław Maj z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Nagrody Miasta Krakowa (NMK), przyznawanej w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań, mających związek z Grodem Kraka. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się we wtorek 24 listopada br. w magistracie.

Zwyczaj nagradzania ludzi szczególnie zasłużonych dla Krakowa ma wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, absolwent Akademii Krakowskiej, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie NMK przyznawane są w dziedzinie kultury i sztuki, nauki i techniki, sportu, a także za prace dyplomowe studentów.

W tym roku komisja konkursowa pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzeja Białasa przyznała nagrody w kategorii kultura i sztuka. Za wybitne osiągnięcia literackie uhonorowany został dr Bronisław Maj, który na co dzień pracuje w Katedrze Historii Literatury Polskiej XX Wieku Wydziału Polonistyki UJ.

Dr Bronisław Maj ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym od 1979 roku wykłada literaturę. Specjalizuje się w polskiej poezji od lat okupacji do współczesności. Zadebiutował jako poeta w miesięczniku "Poezja" w 1970 roku. Wydał kilkanaście tomików poetyckich, od "Wierszy" w 1980 roku po wybór "Gołębia, Krupnicza, Bracka" z 2007 roku. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków świata. Pisał także felietony do "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Jest autorem wielu widowisk plenerowych. Napisał również teksty do piosenek Grzegorza Turnaua, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Stanisława Radwana, Andrzeja Zarzyckiego, Zygmunta Koniecznego, Ewy Korneckiej. Laureat prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich czy Nagrody PEN-Clubu za twórczość poetycką.

W stanie wojennym i w latach 80. był objęty zakazem druku. Działał w podziemiu wydawniczym. Dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Kulturalną podziemnej Solidarności w roku 1983 i 1984. Był założycielem i redaktorem naczelnym niezależnego, "żywego" pisma literackiego "NaGłos", a następnie jego drukowanej postaci. Współzałożyciel krakowskiego Teatru KTO, w którym działał jako autor i aktor.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ