Nagroda KLIO dla dr Grażyny Kubicy

Dr Grażyna Kubica otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii monografie naukowe za swoją ostatnią książkę "Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna" (WUJ). Wyróżnienia te, zwane także Noblami dla historyków, przyznawane są corocznie przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. W tym roku do nagrody zgłoszono 160 propozycji książek.

Laureatka jest adiunktem w Zakładzie Antropologii Społecznej. Pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego. Interesuje się problematyką śląską, ewangelicką i żydowską oraz antropologią polityczną, wizualną, feministyczną oraz historią dyscypliny. Oprócz pracy naukowej zajmuje się także literaturą faktu, fotografią i filmem dokumentalnym. Jest członkiemEuropean Association of Social Anthropologists, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Instytutu Antropologii oraz kilku innych towarzystw naukowych. Angażuje się także w prace organizacji pozarządowych związane z projektami historii mówionej na Ukrainie i Śląsku Cieszyńskim.

Opis nagrodzonej książki na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego:

"Ta antropologiczna biografia antropologa, której droga życiowa i kariera naukowa nie ułożyły się według scenariusza sukcesu jest dziełem pionierskim, dającym się porównać chyba tylko z Siostrami Malinowskiego tej samej Autorki (2006). Grażyna Kubica, w świadomym wieloletnim zamierzeniu badawczym, zaszczepia na polskim gruncie osiągnięcia teoretyczne i doświadczenia wypracowane przez zachodnią historię antropologii, w tym nowatorską biografistykę antropologiczną. Jej biografia Marii Antoniny Czaplickiej (1884–1921) została ujęta w bardzo szerokim kontekście historycznym, społecznym i kulturowym, uwzględniającym zarówno historię antropologii w szerokim rozumieniu (historię idei, pojęć, instytucji, kluczowe postacie i ich dorobek), jak i złożoną problematykę emancypacji kobiet-naukowczyń, historię środowisk, w których funkcjonowała bohaterka (polskich, brytyjskich i rosyjskich), czy wreszcie historię polityczną. Jest to kontekstualizacja przemyślana i krytyczna, sproblematyzowana w sposób, który sprawia, że przedstawiona czytelnikowi biografia bohaterki jest daleka od tradycyjnej relacji o trajektorii czyjegoś życia; nabiera wymiaru uniwersalnego, porusza w czytelniku struny osobiste i unaocznia mu problemy jak najbardziej aktualne. Autorka bowiem stawia przywołanemu kontekstowi współczesne antropologiczne pytania. (...) Przez cały wywód towarzyszy czytelnikowi nieukrywana za kulisami osoba Autorki. Grażyna Kubica odsłania swoje „ja" jako badaczki: mówi o własnych motywacjach i celach, w tok narracji wplata opowieść o perypetiach badawczych, poszukiwaniach źródłowych, trudnościach warsztatowych; komentuje prace innych autorów na temat Czaplickiej i prostuje ich błędy. Owa prowadzona równolegle z opowieścią biograficzną ciągła krytyka źródeł, ściśle spleciona z osobistą perspektywą Autorki, to świadczące o mistrzostwie listy uwierzytelniające antropologa i historyka antropologii."

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa