Nagroda Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego dla Piotra Majora

W środę 20 czerwca w Domu Lekarskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego im. prof. Marka Sycha. Jej laureatem został dr hab. Piotr Major z II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Wyróżnienie to przyznano za pracę habilitacyjną "Wybrane czynniki wpływające na bezpieczeństwo operacji bariatrycznych u chorych leczonych chirurgicznie z powodu otyłości olbrzymiej".

Do Nagrody im. prof. Marka Sycha pretendować mogą młodzi lekarze środowiska krakowskiego, wyróżniający się postępami w pracy naukowo-badawczej oraz postawą etyczno-moralną. Jest ona przyznawana raz do roku lekarzom medycyny lub lekarzom dentystom w wieku do lat 35 w różnych specjalnościach medycznych lub doktorom w wieku do 45 lat za prace habilitacyjne, które wnoszą istotne, nowe wartości do zawodowego życia lekarskiego. O wyborze laureata decyduje Zarząd Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego (TLK) na wniosek jury, w skład którego wchodzą prezes TLK oraz profesorowie tytularni reprezentujący rożne dziedziny medycyny.

Dr hab. Piotr Major jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM, który ukończył w 2009 roku. Rok później rozpoczął specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Równolegle rozwijał również swoją karierę naukową i w 2014 roku, po przedłożeniu rozprawy, otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. W ubiegłym roku habilitował się.

W grudniu 2016 roku zakończył szkolenie specjalizacyjne, a wiosną 2017 roku zdał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w zakresie chirurgii ogólnej. Odtąd jest zatrudniony w Klinice Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie na co dzień sprawuje opiekę nad pacjentami leczonymi chirurgicznie z powodu otyłości olbrzymiej. Ponadto pracuje również w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie pełni dyżury ogólnochirurgiczne jako lekarz prowadzący na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych.

Autor licznych prac naukowych z zakresu małoinwazyjnych technik chirurgicznych, bariatrii i diagnostyki endoskopowej oraz ultrasonograficznej, które publikował zarówno w krajowych, jak i zagranicznych czasopismach naukowych. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO). Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera krakowskie Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

Patron nagrody prof. Marek Sych był nestorem polskiej anestezjologii. Interesował się również reanimacją, intensywną terapią i jej etycznymi aspektami, ryzykiem operacyjnym, zagadnieniami związanymi z ewolucją definicji śmierci, kryteriami śmierci mózgu, transplantologią i eutanazją. W latach 1984-1987 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie. Pełnił również funkcję kierownika w Zakładzie Reanimacji i Anestezjologii przy I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej oraz Międzyinstytutowym Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wyspecjalizował ponad 100 lekarzy anestezjologów i był promotorem 16 przewodów doktorskich, a także przeprowadził magisteria 56 absolwentek Wydziału Pielęgniarskiego.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa