Najnowsza książka badaczy Wydziału Polonistyki UJ nagrodzona

Książka "Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich" pod redakcją dr Donaty Ochmann i prof. Renaty Przybylskiej z Wydziału Polonistyki UJ otrzymała tytuł "Krakowskiej Książki Miesiąca Września". Nagroda, którą 23 lata temu ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, jest przyznawana autorom krakowskim lub książkom o Krakowie.

Książkę "Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich" opracował zespół autorski z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ: prof. Renata Przybylska, dr Barbara Batko-Tokarz, dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr Donata Ochmann, dr Patrycja Pałka, dr Sylwia Przęczek-Kisielak, prof. Maciej Rak i prof. Kazimierz Sikora. Praca podsumowuje dotychczasowe badania nad językiem Krakowa oraz ukazuje jego współczesne funkcjonowanie. Zawiera liczne cytaty, anegdoty i zdjęcia. Może zainteresować zarówno badaczy, jak i miłośników regionalizmów oraz samego Krakowa.

"Profesjonalizm opracowania uwidacznia się w charakterze jego podstawy materiałowej. Z jednej strony są to istniejące już opracowania cząstkowe w postaci słowniczków, artykułów, prac dialektologicznych, a z drugiej teksty lokalne, krakowskie, o zróżnicowanym charakterze. Należą tu m.in. teksty z lokalnej prasy, teksty internetowe, ale też zanotowane żywe wypowiedzi krakowian. Szczególną jednak pozycję zajmują teksty literackie, pamiętnikarskie, autorstwa przedstawicieli inteligencji krakowskiej, w tym wybitnych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie ma lepszego świadectwa regionalnego charakteru przedstawianych wyrazów, tj. ich przynależności do regionalnej warstwy słownictwa polszczyzny kulturalnej" - czytamy w recenzji prof. Józefa Kąsia.

Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 27 września br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków (ul. Szczepańska 1).

Nagroda "Krakowska Książka Miesiąca" została ustanowiona przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie w 1995 r. dla podtrzymania i rozwoju życia literackiego i kulturalnego naszego miasta oraz regionu, w celu stałego promowania wartościowych książek niekomercyjnych, reprezentujących odpowiedni poziom formalny i merytoryczny. Ma być wsparciem zarówno dla autorów, jak wydawców. Obejmując różne dziedziny piśmiennictwa, powinna przyczynić się do ożywienia krakowskiej kultury. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na niezależność i obiektywizm w przyznawaniu nagrody, co wydaje się szczególnie ważne wobec podziałów środowiskowych, powstałych głównie na skutek przemian politycznych w Polsce.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa