RefoRC Paper Award dla Jakuba Koryla z Wydziału Polonistyki

Dr Jakub Koryl z Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki UJ został laureatem tegorocznej RefoRC Paper Award, prestiżowej nagrody w konkursie na najlepszy publiczny odczyt na temat reformacji. Konkurs jest corocznie organizowany przez międzynarodowe konsorcjum naukowe RefoRC, obecnie najważniejszą na świecie międzyuczelnianą organizację skupioną na badaniach nad reformacją i chrześcijaństwem wczesnonowożytnym.

- Nietzsche powiedział kiedyś, że "dusza niemiecka ma w sobie labirynty i krużganki, są w niej jaskinie, kryjówki, sklepione podziemia. Niemiec zna manowce wiodące do chaosu. Niemiec nie istnieje nawet, on stale staje się, rozwija się". Choć sam nie jestem Niemcem i podchodziłem do zagadnienia nieco z dystansu, jestem zaszczycony, że moje wysiłki zostały docenione, a przypuszczenia potwierdzone - mówi laureat w wywiadzie udzielonym konsorcjum RefoRC.

"Lektura prac Marcina Lutra w języku łacińskim i ponowne przeczytanie ich po niemiecku było dla mnie fascynującym doświadczeniem. Z obu źródeł wyłaniały się bowiem dwa przeciwstawne obrazy tej samej postaci. Z jednej strony była to mocna, melodyjna i żywa niemczyzna pełnego wigoru i czasem nieco nieokrzesanego Lutra, z drugiej - pedantyczna, acz często niezdarna łacina bezimiennego pisarza. Zrozumiałem wtedy, że nie może być to kwestia tylko i wyłącznie kompetencji językowych. Jak powiedziałby Heidegger 'to język niemiecki, a nie łacina, mieścił w sobie duszę Lutra'" - czytamy w dalszej części.

Dr Jakub Koryl ukończył studia magisterskie na Wydziale Polonistyki UJ oraz w Instytucie Filologii Klasycznej UJ. W 2012 roku obronił pracę doktorską Erazmianizm w polskiej kulturze literackiej XVI wieku napisaną pod opieką prof. Andrzeja Borowskiego. Adiunkt w Katedrze Historii Literatury Staropolskiej UJ. Wykładał także w dawnym Instytucie Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" na Uniwersytecie Warszawskim. Jest dokumentalistą w Centrum Badawczym Bibliografii Polskiej Estreicherów na Wydziale Polonistyki UJ oraz sekretarzem ds. naukowych i wydawniczych Komisji do Badań nad Reformacją w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej na Wydziale "Artes Liberales" UW. Interesuje się historią intelektualną wczesnej nowożytności, historią pojęć, egzegezą biblijną, hermeneutyką, teologią protestancką i filozofią niemiecką XX wieku oraz epistemologią nauk humanistycznych.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa