Szpital Uniwersytecki laureatem nagrody Budowa Roku 2019

Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa 30. edycja. Oddany do użytku w ubiegłym roku Szpital Uniwersytecki otrzymał nagrodę I stopnia. Budowę do konkursu zgłosił Warbud SA, generalny wykonawca inwestycji.

Nagrodę podczas uroczystej gali odebrali Lucyna Duszyk, dyrektor ds. infrastruktury Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Tomasz Blecharski z Warbud SA odpowiedzialny za nadzór nad budową szpitala, a także Łukasz Gombarczyk z firmy Porr. Trzyetapowa weryfikacja pretendentów do wygranej trwała rok. Inwestycję oceniano pod kątem jakości robót, technologii rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych i ich nowoczesności, jak również organizacji procesu budowlanego, finansowania czy wpływu na środowisko.

Nowa siedziba szpitala to zespół 13 głównych budynków wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi, które wspólnie tworzą największy i najnowocześniejszy kompleks medyczny w Polsce, a także jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Znajdują się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, 25 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni oraz część administracyjna. Placówka ma m.in. 110 tys. m kw. powierzchni użytkowej, ponad 5 tys. pomieszczeń, ponad 1,5 tys. okien, 42 windy, 840 km kabli niskiego napięcia, a także 12,5 km kabli średniego napięcia i 10 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał wielopoziomowy parking na ponad 1200 miejsc oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja pochłonęła ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł z tej kwoty pokryto z budżetu państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekazały 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostały także środki własne uczelni.

Szpital Uniwersytecki od 16 marca br., decyzją Ministerstwa Zdrowia, funkcjonuje jako szpital jednoimienny, w którym są leczeni wyłącznie pacjenci z COVID-19.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ