Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Yiyu Chen w gronie najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

<span lang="zh">Yiyu Chen</span> w gronie najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Yiyu Chen z Chin, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), została laureatką nagrody specjalnej w 12. edycji konkursu INTERSTUDENT. Gala wręczenia nagród odbędzie się w tym tygodniu podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, której gospodarzem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

Konkurs INTERSTUDENT organizowany jest w ramach programu "Study in Poland" przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" oraz Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Lisa, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wskazuje laureatów spośród cudzoziemców kształcących się w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych. Warunkiem udziału jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim: kulturalna, społeczna, ekologiczna czy sportowa oraz dobre wyniki w nauce i uczestnictwo w ciekawych projektach badawczych.

"Chociaż w ostatnich dwóch latach to zadanie stało się trudniejsze, udało nam się pokazać zagranicznych studentów, którzy mimo obaw i utrudnień wynikających z epidemii pozostali w naszym kraju. Studiują, działają społecznie, angażują się w życie swoich społeczności. Są przykładem dla kolegów i ambasadorami polskich uczelni w swoich krajach" - informują organizatorzy konkursu.

W tym roku nagrodę specjalną, za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w działalność społeczną, przyznano Yiyu Chen z Chin, studentce IV roku prawa na WPiA UJ. Laureatka pochodzi z Chin, gdzie skończyła polonistykę na Guangdong University of Foreign Studies w Guangzhou. Do Krakowa przyjechała w 2018 roku. Nagrodzona nie studiuje prawa w języku obcym, dedykowanym dla studentów zagranicznych, ale po polsku, na kierunku, który nawet dla polskich studentów jest dużym wyzwaniem. - Radzi sobie na tych studiach doskonale, stanowi wzór pracowitości i zaangażowania, a swoim entuzjazmem zaraża innych. Jest nie tylko wzorową studentką z bardzo wysoką średnią ocen, lecz ma dodatkowe liczne osiągnięcia - mówi dr Anna Wysoka-Bar z Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego UJ.

Yiyu Chen na trzecim roku studiów uzyskała prestiżowy grant w ramach POB Society of the Future z programu Inicjatywa Doskonałości Uniwersytetu Jagiellońskiego, konkurując z polskimi i zagranicznymi studentami wszystkich kierunków UJ. W ramach projektu ukończyła szkołę letnią w słynnej Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego w Holandii oraz dwa kursy w Akademii Prawa Europejskiego w Niemczech. W tym roku reprezentuje UJ w międzynarodowym konkursie PAX Moot Court. Udział w nim ukazał kolejne jej pozytywne cechy - umiejętność pracy zespołowej, odpowiedzialność.

Studentka aktywnie działa na rzecz przybliżenia kultury chińskiej w Polsce. Pracuje jako wolontariuszka w Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie. Prowadzi tu zajęcia z języka chińskiego, a także wspiera organizacyjnie działalność instytutu w organizacji konkursów plastycznych dla dzieci, konkursów fotograficznych, koncertów i przedstawień.

- Mimo licznych obowiązków na studiach i w czasie wolnym Yiyu Chen działa na rzecz szeroko rozumianego społeczeństwa, służąc nam wszystkim znajomością języka chińskiego. Pracuje jako tłumacz dla organów administracji państwowej, np. podczas przesłuchań w organach skarbowych i sądach. Jest to praca wymagająca ogromnego profesjonalizmu, znajomości zasad etyki zawodowej i odporności psychicznej - dodaje dr Anna Wysoka-Bar.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii, studentka III roku International Relations and Area Studies na Uniwersytecie Warszawskim (studia licencjackie); Maksym Shcherbyuk z Ukrainy, absolwent Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (studia magisterskie) oraz Peliyagodage Chathura Dineth Perera ze Sri Lanki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (studia doktoranckie).

Polecamy również
Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron