Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kobiety laureatkami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

Kobiety laureatkami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

4 marca zostanie wręczona Nagroda im. ks. Stanisława Musiała przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W tym za twórczość nagrodzona została socjolog i członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów Karolina Panz, a za działalność społeczną - przewodniczka i edukatorka Wioleta Szczepocka.

 

Karolina Panz od kilkunastu lat zajmuje się pracą badawczą dotyczącą losów żydowskich obywateli Polski. Pisze m.in. o historii Zagłady Żydów z małopolskich miejscowości, przybliżając szczegółowo losy konkretnych osób, przywracając pamięć o nich, pieczołowicie rekonstruując ich życia z okruchów dostępnych danych. Z odwagą podejmuje trudne tematy w relacji Polaków i Żydów oraz katolików i Żydów, w tym kwestię przemocy wobec Żydów po wojnie. Dzięki jej publikacjom naukowym czytelnik ma możliwość poznania nieznanych wcześniej szczegółów, przez lata czekających na odkrycie w lokalnych archiwach. Co ważne, jej dorobek naukowy nie pozostaje abstrakcją, lecz przekłada się na zaangażowanie społeczne, bliskie kontakty z rodzinami ofiar Zagłady, z ocalonymi, oraz pomoc w odtwarzaniu losów ich bliskich.

Karolina Panz jest wolontariuszką fundacji „Ludzie, nie Liczby”. Organizuje i bierze udział w spotkaniach z młodzieżą i mieszkańcami Nowego Targu. Z jej inicjatywy i dzięki jej pracy w listopadzie 2021 roku na nowotarskim cmentarzu zostało imiennie upamiętnionych 2866 osób - ofiar Zagłady w Nowym Targu. Wcześniej włączyła się w prace nad przywracaniem pamięci Żydów w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie i Czarnym Dunajcu.

Wioleta Szczepocka jest przewodniczką i edukatorką zaangażowaną w działalność charytatywną oraz w przełamywanie stereotypów w relacjach polsko-żydowskich. Od lat organizuje na szeroką skalę pomoc humanitarną dla ponad 200 polskich Żydów na Białorusi, będąc dla nich często jedynym wsparciem. Mieszkając w latach 90. w Grodnie pomagała im odnaleźć kulturowe i religijne korzenie, których pozbawiła ich władza radziecka - uczyła ich żydowskich piosenek, przybliżała zwyczaje religijne przodków. Pomagała też Żydom na terenie Ukrainy i Dagestanu.

Obecnie regularnie organizuje spotkania i wykłady, podczas których protestanci i katolicy zgłębiają historię, tradycję i współczesność Izraela. Podczas takich spotkań Polacy i Żydzi, głownie Izraelczycy, mogą poznać się osobiście i podzielić swoimi, nierzadko traumatycznymi doświadczeniami. Towarzysząc Izraelczykom podczas wizyt w Krakowie i w Polsce, Wioleta Szczepocka stwarza okazję nie tylko do poznawania zabytków, ale także do budowania dialogu i przełamywania barier. Prowadzi również zajęcia w szkołach, ucząc o wspólnym dziedzictwie Polaków i Żydów, współczesnym Izraelu, świętach i tradycjach. Wszystko to robi z przekonaniem, że Żydzi i chrześcijanie mają wspólnego Ojca, a każdy wierzący powinien poznać naród wybrany. Uderzająca w jej działalności jest konsekwencja, dzięki której od 30 lat niestrudzenie buduje mosty pomiędzy Polakami a Żydami oraz Polską a Izraelem.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 4 marca o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Krakowa (wstęp za zaproszeniami). Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Klubu "Przymierze" na Facebooku. Dzień wcześniej o godzinie 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. ks. Stanisława Musiała.

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor UJ prof. Jacek Popiel. Patronem nagrody jest zmarły 5 marca 2004 roku ks. Stanisław Musiał, jezuita, ceniony publicysta, wytrwały rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 roku był redaktorem "Tygodnika Powszechnego", a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Wprost", "Polin", "Midraszu" i "Życiu Duchowym". Był autorem ważnej książki piętnującej grzech antysemityzmu - "Czarne jest czarne" oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na kirkucie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Polecamy również
Roberta Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Roberta Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii

Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron